Almanya, Federal Meclis’in yeni üyelerini belirlemek üzere sandık başına gitti.Oylarını kullanan seçmenler arasında yapılan sandık çıkış anketlerinden ilk sonuçlar gelmeye başladı.

Sandık çıkış anketlerinin sonuçlarına göre CDU/CSU’nun lideri Angela Merkel, 4’üncü kez Almanya Şansölyesi oldu.

İlk rakamlar şöyle:

• CDU/CSU: %32,7
• SPD: %20,2
• AfD: %13,4
• Hür Demokratlar: %10,5
• Yeşiller: %9,4

Sandık çıkış anketlerine göre, aşırı sağcı parti AfD de Federal Meclis’e girdi.

  • Sandık çıkış anketlerine göre, Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) oy oranı yüzde 32,7. Bu oran partinin 1949 sonrası elde ettiği ikinci kötü sonuç.
  • Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oy oranı yüzde 20,2 oldu, parti tarihinin en kötü sonucunu aldı.
  • Sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) yüzde 13,4 oy oranı alarak Federal Meclis’e girmeyi başardı; AfD Federal Meclis’teki en büyük üçüncü parti oldu.
  • Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 10,5 oy oranına ulaşarak Federal Meclis’te yeniden temsil edilmeye hak kazandı.
  • Yeşiller’in oy oranı yüzde 9,4; Sol Parti’nin oy oranı ise yüzde 8,9 oldu.

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel partisinin seçimden zaferle çıktığının kesinleşmesinin ardından seçmenlere seslendi. Partisinin seçimde stratejik hedeflerine ulaştığını belirten Merkel, “Biz en büyük gücüz, hükümeti kurma görevi bize verildi ve bir karşı hükümet kurulamaz” dedi. Merkel, yüzde 33’ten daha iyi sonuçlar almayı umduklarını ancak sağ-popülist AfD’nin meclise girmesi sonrası kendilerine “büyük bir görev” düştüğünü belirtti. Hristiyan Birlik partileri (CCU/CSU) bu seçimlerde tarihinin en kötü ikinci sonucunu elde etti.

Seçimlerde ağır oy kaybına uğrayan Sosyal Demokrat Parti’nin genel başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz seçim sonuçlarının belli olmasının ardından yaptığı açıklamada yenilgiyi kabul etti. Taraftarlarına desteği için teşekkür eden Schulz, “Alman sosyal demokrasi tarihi açısından ağır ve acı bir gün olduğunu” söyledi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Manuela Schwesig ise, koalisyon yapmayacaklarını açıkladı. Muhalefe sıralarına geri döneceklerini söyleyen Schwesig, büyük koalisyona devam etmeyeceklerini belirterek “Bu SPD için çok kötü bir sonuç, ağır bir yenilgi” diye konuştu.

Sol Parti’nin liste başı adayı Sahra Wagenknecht, seçim sonrası yaptığı ilk açıklamada büyük koalisyonun en büyük suçunun sağ popülist AfD’nin seçim başarısı olduğunu söyledi. Sol Parti’nin aldığı oy oranından memnun olduğunu belirten Wagenknecht, “Parti tarihimizin en iyi ikinci sonucunu elde ettik“ şeklinde konuştu.

sandik-cikis-anketleri-merkel-kazandi-afd-meclis-te-356121-1.

IRKÇI AFD’YE PROTESTO

Berlin’de seçimlerden üçüncü parti olarak çıkan sağ popülist AfD partisini protesto gösterileri düzenleniyor. AfD’nin seçim partisi yaptığı bir mekanın önünde toplanan yüzlerce gösterici “Nazi propagandası yapma hakkı yok” diye sloganlar atıyor. Polisin göstericileri çembere aldığı bildirildi. Fransa’daki aşırı sağcı parti Ulusal Cephe’nin lideri Marine Le Pen, AfD’nin seçim başarısını kutladı. Le Pen, Twitter hesabından “Bu Avrupa halklarının büyümesinin yeni bir sembolü” diye yazdı.

‘SANDIK ÇIKIŞ ANKETİ’ NEDİR?

DW Türkçe’nin aktardığına göre, sandık çıkış anketleri, sandığa giden seçmenle oyunu kullandıktan yapılan bir kamuoyu yoklaması. Oyların doğrudan sayılarak elde edilen tahmini sonuçların da kısa süre içinde gelmesi bekleniyor. Almanya’da 61,5 milyon dolayında seçmen bulunuyor. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre her üç seçmenden biri 60 yaşın üzerinde.

Sandık çıkış anketlerine göre Birlik partileri, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ikinci en kötü sonucunu elde etti. Bu, koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar için de Federal Almanya Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonraki en kötü sonuç anlamına geliyor. Tahminî sonuçlara göre son seçimlerde meclis dışı kalan Hür Demokratlar bu kez yüzde 5’lik barajı aşarak yeniden meclisteki yerine alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here