1-KAYIP ÖZGÜRLÜK

Türkiye’nin karışıklıklarla dolu karanlık döneminden bir kesit. Yıl 1990’lar. Bir sabah, İstanbul’un ortasında Deniz Şahin isimli bir genç, silahlı ve sivil kişilerden oluşan bir ekip tarafından yaşadığı evin bulunduğu sokaktan kaçırılır. Deniz’i kaçıranlar JİTEM timidir. Gidilen yer ise, JİTEM isimli kontrgerilla örgütünün sorgu merkezidir. Amaç, örgüt üyesi olmakla suçladıkları Deniz’den örgütün faaliyetlerine dair bilgi toplamaktır.

Üç hafta işkence ederek sorguladıkları Deniz’den bilgi alamayan JİTEM şefi Kemal ve ekibi, kendilerine gelen yeni bir istihbarat sonrasında, örgütün para kuryesi sanılan Liceli’yi kaçırırlar. Aynı merkezde uzun süren işkenceden sonra JİTEM ekibi bu defa Liceli’nin on yedi yaşındaki kız kardeşi Lili’yi kaçırıp onu ağabeyine karşı koz olarak kullanırlar…

19723173.jpg-r_160_240-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

22 Nisan 2011

2010Türkiye

Dram ,  Polisiye ,  Suç ,  Politik

91 Dak.

Umur Hozatlı

Mehmet ünal

Umur Hozatlı

özlem Turan   


2- Potemkin Zırhlısı (1925)

Film, Potemkin isimli savaş gemisinde kötü şartlar içinde yaşamaya mahkum edilmiş gemi tayfasının isyanını ve bu isyancıları destekleyen Odesa halkının dramını anlatıyor. Çapraz kamera hareketli kurgusuyla izleyenleri sürükleyici müthiş bir gerilim oluşturulmuş.

1925Rusya    Potemkin-Zirhlisi

Dram ,  Savaş ,  Tarih

66 Dak.

Sergei M. Eisenstein

Aleksandr AntonovGrigori AleksandrovIvan BobrovMikhail GomorovAleksandr Levshin

Sergei M. EisensteinNina Agadzhanova ,

  Nikolai AseyevSergei TretyakovSergey TretyakovNikolay Aseev

Jacob Bliokh Amkino

Battleship Potemkin


 

3-METROPOLİS

Metropolis, Avusturyalı-Alman yönetmen Fritz Lang‘ın çektiği sessiz bilim kurgu filmidir. Alman yapımı film, Babelsberg Stüdyoları‘nda çekildi ve 1927‘de Weimar Cumhuriyeti‘nin en güçlü döneminde gösterime girdi. Dönemin en pahalı sessiz filmi olan yapım için yaklaşık 7 milyon Reichsmark (2005 değerleriyle 200 milyon dolar) harcandı. 

Filmin senaryosu 1924‘te Lang ve eşi Thea von Harbou tarafından yazıldı. von Harbou 1926‘da senaryoyu romanlaştırdı.

İlk gösterimi 10 Ocak 1927‘de Almanya’da yapılan film, 1927‘nin Ekim ayında tam İstanbul‘da gösterime girmek üzereyken hükümet tarafından ateizm propagandası yaptığı ve komünizmi övdüğü gerekçeleriyle yasaklanmıştı.

Fütüristik bir distopya ortamında geçen film, sık rastlanan bir bilim kurgu temasını anlatır:kapitalist bir düzende işçiler ile işverenler arasında yaşanan sosyal krizi anlatmaktadır. Alman dışavurumcu sinema akımının bir örneği olan film aslında ekspresyonist olarak başlayıp daha ılımlı bir şekilde biter. Sürekli tekrarlanan “üreten eller ile planlayan beyin arasındaki aracı kalp olmalıdır” cümlesi Almanlara o dönemde korporatizmin ne kadar yakın göründüğünü anlatmaktadır. Film Naziler tarafından da oldukça beğenilmiş özellikle de “arabulucu” simgesi halkın farklı kesimleri arasında dengeyi sağlayacak olan devlet ile özdeşleştirilmiştir.

Yönetmen:Fritz Lang

Yapımcı:Erich Pommer

Senarist: Thea von Harbou (roman)

                Fritz Lang (sinemaya uyarlaması)


4-YUVA

Yuva belgeseli, dünyanın kuruluşundan bu yana insanoğlunun dünyayı nasıl kullandığını, ve küresel kapitalizmin dünyayı ne hale getirdiğini anlatan bilimsel bir belgeseldir.


5-16 TON

Yeryüzünde adalet diye bir derdi olanlara, olmayanın başına da bu derdi sarmak için Ümit Kıvanç’tan
16 Ton, insanlık tarihine ironik bir yaklaşım. Bugünkü yanlış hayatımızı neleri nerelerden nasıl çıkararak inşa ettiğimizi anlatıyor. Gele gele vardığımız serbest piyasa ve özgürlük çağı yoksa bütünüyle halkla ilişkiler faaliyeti ürünü mü? Madencilerin sefaletini anlatırken gözde bir hit parçası oluveren “16 Ton”, yoksa sadece bir şarkı mı?
16 Ton, büyük ölçüde, fotoğraf, resim, desen ve gravürlerin hareketlendirilmesiyle yapılmış bir “masa başı” filmi. Orijinal hareketli görüntüler de içeriyor; ama az. Ardında da, uzun ve ayrıntılı bir araştırma var. Yapılışı 1,5 yıla yayıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here