Ödenmeyen alacakları ile ilgili BEDA Enerji’ye dava açtıkları için işten atılan DİSK Enerji-Sen üyesi 7 işçi BEDA Enerji Genel Merkezi önünde geçen hafta başlattıkları oturma eylemi bu haftada sürdürdü.

BEDA Enerji yönetimi ödenmeyen alacakları ile ilgili şirkete dava açan Enerji Sen üyesi 7 işçiyi işten çıkardı. İşyerinde “yetkili” sendika olan Tes-İş ile anlaşarak işçilerin özelleştirme öncesi dönemi de kapsayan alacaklarına dair davalarını geri çekmeye zorlayan BEDA Enerji önünde işçiler eylem yaptı. DİSK’e bağlı Enerji-Sen Sendikası’nın çağrısıyla düzenlenen eylemde işçiler “Yasal haklarını talep eden işçiler cezalandırılamaz” dedi.

Hukuksuzca işten çıkarılan enerji işçileri, geçen hafta işlerini geri alıncaya kadar her pazartesi saat 11.30 ile 12.00 arasında BEDA Enerji Genel Merkezi önünde eylemlerine devam edeceklerini duyurmuştu.

Özelleştirme öncesi dönemden kalan alacaklar

BEDA Enerji bünyesinde çalışan yüzlerce işçi özelleştirme öncesi dönemden kalan alacakları için şirkete dava açmış ve bu davaların bir kısmı kazanılmıştı.

BEDA Enerji yönetimi bir süre önce işçilere şirketin aldığı karar gereğince şirketle davalı işçilerle çalışılmayacağı açıkladı. Daha sonra işçilere hak ettikleri paranın altında tekliflerle davalarını geri çekmeleri talep etti.

Hukuken geçerliliği olmayan bildirimlerle sürgün girişimi

Davalarını geri çekmeyen işçiler önce işten çıkartılmakla tehdit edildi. Daha sonra işçiler Çamlıbel EDAŞ’a bağlı Yozgat, Sivas, Tokat illerine görevlendirildiklerini söyleyen hukuken geçerliliği olmayan bildirimler yapıldı.

Tehdit ve yıldırmaya rağmen davalarını geri çekmeyen işçiler geçen haftadan itibaren göstermelik gerekçelerle işten atılmaya başlandı.

“Yasal haklarını talep eden işçilerin işten atılarak cezalandırılmaları kabul edilemez”

Enerji-Sen, BEDA Enerji Genel Müdürlüğü önünde yaptığı açıklama ile “Açılan alacak davaları işçilerin en doğal ve hakları olan ücretlerinin eksik yatırılması ile ilgilidir. Davalar özelleştirme öncesi dönemle ilgilidir. Yasal haklarını talep eden işçilerin işten atılarak cezalandırılmaları kabul edilemez” dedi.

“İşbirlikçi sendikacılık işçi düşmanı yüzünü göstermektedir”

Beda Enerji yönetimi ve yetkili olan Tes-İş Sendikası’nın işçileri davalarını geri çekmeye zorladığını belirten Enerji-Sen davalarını çekmeyen işçilerin sürgünle tehdit edilmesine Tes-İş’in “sözleşmede var, yapacak bir şey yok” diyerek onay verdiğini kaydetti.

Enerji-Sen’in açıklamasının devamı ise şöyle:

İşçilerin işbirlikçi sendikanın bu tavrına tepki gösterip sendikadan istifa etmeye başlamaları üzerine ise işçileri arayarak, toplantıya çağırarak “ikna” etmeye çalıştılar. İşbirlikçi sendika işçileri ikna edemeyeceğini anladıktan sonra da işveren işçi arkadaşlarımızı işten çıkartmaya başladı.

Hukuksuzluğa işbirlikçiliğe sessiz kalmayacağız

BEDA Enerji’yi dikensiz gül bahçesine çevirmek isteyen, işçilerin kazanılmış haklarına göz koyan şirket yönetimi ve buna destek işbirlikçi-sarı sendika yöneticileri bilmelidir ki BEDA Enerji işçileri yalnız değildir.

DİSK Enerji-Sen her zaman olduğu gibi görevinin başında ve işçilerin yanındadır.

Sendika.Org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here