Üniversitede ilk defa ”Trans Çalışma Kürsüsü”açılıyor. Kendisi de transseksüel olan sosyoloji profesörü Aaron Devor, “Son günlerde medyada göz alıcı ünlü translar görüyoruz ama bu birçok transın gerçekliği değil” dedi.
Bianet’te yer alan hab ere göre;Toplumsal cinsiyet konusundaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Aaron Devor, trans cinsiyet çalışmaları kürsüsünde araştırmacılar, aktivistler ve öğrencilerle birlikte yapılacak araştırmaların trans bireylerin yaşamlarını etkileyen konular üzerine yoğunlaşacağını belirtti.

Kendisi de transseksüel olan sosyoloji profesörü Aaron Devor, “Son günlerde medyada göz alıcı ünlü translar görüyoruz ama bu birçok transın gerçekliği değil” dedi.

ABD ve Kanada’da yapılan araştırmaların trans bireylerin yüzde 40’ının intihara teşebbüs ettiğini ortaya koyduğunu aktardı.

Transların yüzde 90’ından fazlasının işyerinde ayrımcılık ve barınma sorunları yaşadığını da söyleyen Devor, “Bu çok dikkat gerektiren bir alan ve umuyorum ki bu alanda birçok araştırma gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
Foto:Arşiv

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here