İstanbul Erkek Lisesi 2016 mezunları, mezuniyet töreninde Hikmet Konar’ın konuşması sırasında sırtlarını dönerek yaptıkları protestoya dair açıklama yayınladı. Protesto ile tepki gösterilen olayların sıralandığı açıklamada, okuldaki bazı kısıtlamalara dikkat çekereke açıklama yaptı.

 Öğrenciler, protestoya dair çıkan bazı haberlerde belirtildiğinin aksine, protestonun kimsenin politik görüşüyle ilgisi olmadığını söylerken, tepki gösterdikleri olayları sıraladı.

Öğrenciler “Okul müdürü Hikmet Konar’la birlikte okula yerleşmekte olan baskı ortamı bu davranışımızın temel sebebidir, yaptığı konuşmayla bir ilgisi yoktur ve başka şekilde yorumlanmamalıdır” dedi.

Yapılan açıklamada okulun ‘zengin fikir mozaiği’ne vurgu yapılarak, okul müdürü Hikmet Konar’ın gelmesiyle birlikte başlayan bazı kısıtlamaların bu zenginliğe karşı bir tehdit oluşturmaya başladığına dikkat çekildi ve özetle şunlar ifade edildi:

* Senelerdir düzenlenen Kültür Etkinlikleri Haftası’na davet edilen sanatçı ve düşünürlerin konferansları, politik duruşları ve hatta cinsel yönelimleri sebebiyle iptal edildi. Buna karşın modern eğitim anlayışıyla çelişen konferans ve etkinliklere izin verilmiş ve çeşitli baskılarla bunlara katılım zorunlu tutuldu.

* Öğrenciler tarafından düzenlenen müzik etkinliğinde kız öğrencilere pantolon giymek zorunlu tutuldu. Ayrıca etkinliğe okulumuzla herhangi bir bağı olmayan vakıf ve kuruluşlar davet edildi.

* Okulumuzun bir başka zenginliği olan köklü etkinliklerinin içerikleri komik bahanelerle kısıtlanmakta ve bu süreçte okul müdürü öğrencinin yanında durmamaktadır.

* Eğitim ve öğretim ile bir ilgisi olmayan oluşumların kendi düşüncelerini, bir eğitim ve öğretim yuvası olması gereken lisemize empoze etmek amacıyla yaptığı çalışmalara okul müdürümüz tarafından destek verildi.

* Bu ve bunun gibi birçok sebepten ötürü İEL öğrencileri olarak mezuniyet gecemizde tepkimizi, müdürün konuşması sırasında arkamızı dönerek gösterdik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here