İngiltere’de yaşayan lezbiyen sendikacı Phyll Opoku Gyimah, Britanya İmparatorluğu Şeref Rütbesi’ni reddetti. Gyimah rütbeyi neden reddettiğine, “Ben imparatorluğa inanmıyorum” sözleriyle açıklık getirdi.

İngiltere’de faaliyet gösteren Black Pride/Siyah örgütünün Onursal Başkanı ve Kamusal & Ticari Hizmetler Sendikası Kampanya Sorumlusu olan lezbiyen aktivist Phyll Opoku-Gyimah, Britanya şövalyelik rütbelerinin içinde bir derece olan Britanya İmparatorluğu’nun Şeref Rütbesi üyeliğini reddetti.

Kaos GL’nin haberine göre, Gyimah “Bir sendikacı, işçi çocuğu ve siyah Afrikalı bir lezbiyen olarak ilke ve değerlerime bağlı kalmak istiyorum. Eğer bir ya da birden fazla azınlığa mensupsanız diğerleri için görünür bir rol model olmanız gerekiyor” dedi.

Gyimah rütbeyi neden geri çevirdiğini şu sözlerle anlattı: “Ben imparatorluğa inanmıyorum. Ben aktif direnişe; sömürgeciliğe ve onun hala devam eden zehirleyici etkileri ile mücadeleye inanıyorum. Sömürgeciliğin zehirleri geldiğim ülke olan Gana’da LGBT’leri hedef almaya devam ediyor. Sömürge döneminden kalma yasalar sonucu LGBT’ler tutuklanıyor, işkenceye maruz kalıyor ve öldürülüyorken teşekkür ederim ama Britanya İmparatorluğu’nun Şeref Rütbesi’ni almayayım!”

Gyimah 2014 yılında düzenlenen 3. Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum kapsamınızda Türkiye’ye gelmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here