11 Ağustos’ta Mardin’de gözaltına alınan ve 9 gün boyunca İl Emniyet Müdürlüğü’nde cinsel işkenceye maruz kalan 19 yaşındaki Rozerine Kalkan, tutuklu bulunduğu Niğde E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 10 aydır tek kişilik hücrede tutuluyor. “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan Kalkan’ın farklı cezaevlerine sevk talebi ise halen kabul edilmiş değil. Kalkan’ın sağ kolu yüzde 40 tutmuyor. Ameliyat olması gereken Kalkan’ın yargılandığı davanın 2’nci duruşması 22 Haziran tarihinde Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

DİHABER’in haberine göre, geçtiğimiz ay çocuğunun açık görüşüne giden anne Şerife Kalkan, birkaç defa başvurulan sevk taleplerinin kabul edilmemesine tepki gösterdi. Tek kişilik hücrede kalmasından dolayı çocuğunun ses tonunun değiştiğini dile getiren anne Kalkan, “Kızım daha 10 yaşındayken sağ kolundan ameliyat edildi. Doktor, ‘büyüdüğü vakit koluna platin takılması gerekir’ demişti. Fakat cezaevinde olduğu için ameliyat edemiyoruz. Kendi çamaşırlarını yıkayamıyor ve yazı yazmakta zorlanıyor” sözleri ile sağlık durumuna dikkat çekti.

Tahliye edilmeli

Yaşadığı her şeye rağmen çocuğunun direncinin yerinde olduğunu kaydeden anne Kalkan, 2 ayda bir mektupların kızına ulaştığını belirtti. Kaldığı hücrede bir televizyon bulunduğunu fakat birçok defa televizyonun da “araştırma” gerekçesiyle alındığını aktaran anne Kalkan, kızının tahliye edilmesi gerektiğini vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here