Okumagrubu olarak; 18 Aralık 1420 yılında Serez’de Bakırcılar çarşısında idam edilen Edirneli Şeyh Bedrettin’i anacağız.

Bedreddin’in yaşadığı dönem koşullarını nesnel öğelerden değil, geleneklerden ve teolojiden alan pratiklerden ortaya çıkıyordu. Bedreddin, Modern tarihin Orta Çağında eşitliğin gökyüzünde değil yeryüzünde olduğunu göstermek için yola çıktı, eşitliğin toprağın tüm zenginliklerinin ortaklaşa kullanılmasından geçtiğini de görüyordu. 15.yy ‘da Şeyh Bedrettin ve savaş arkadaşları tüm halkların eşitliğini haykırdılar sağır Orta Çağ halkına.

Ortaçağın karanlık bulutları üzerimizden pek de dağılmış durumda değil iken, OkumaGrubu olarak Şeyh Bedrettin’in mücadelesini günümüze aktarabilmek bizler için büyük onurdur.

Şeyh Bedrettin Anma Etkinliğimiz için çağrı metnimizdir;

“Tarih gelecek için kavga veren insanlık vuruşanları unutmaz. Tarihimize, toprağımıza sahip çıkıyoruz, Bedrettin’i kendi topraklarında anıyoruz, 18 Aralık Pazar günü saat 16.00’da Edirne Tabipler Lokali’nde Araştırmacı Yazar Temel Demirer’in katılımıyla  Şeyh Bedrettin  anma etkinliğine tüm Edirnelileri davet ediyoruz.

 

Şeyh Bedreddin anması için Edirne’nin dört bir yanında çağrımızı yaptık. Şeyh Bedreddin Anma etkinliğimize tüm Edirne Halkı davetlimizdir…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here