Tarihte Bugün- Charlie Chaplin’in ‘Modern Zamanlar’ Filmi Gösterime Girdi

0

Tarihte bugün 1936 yılında gösterime giren Charlie Chaplin’in son sessiz filmi Modern Zamanlar;

  • 1989 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel öneminden dolayı filmin Amerikan Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmişti.
  • Amerikan Film Enstitüsü 2007 yılında filmi tüm zamanların en iyi filmleri sıralamasında 78.ci olarak ilan etmişti.
  • “Asri Zamanlar”, her zaman IMDb’nin “en iyi 250 film” listesine girmekte ve sıralamada sürekli olarak üst sıralarda yer almaktadır.
  • Filmin tema müziği olan Smile’ı da Charles Chaplin bestelemişti. Bu müzik daha sonra Jerry Lewis tarafından tanıtım/sinyal müziği olarak kullanılmıştı.
  • Film o yıllarda Almanya ve İtalya’da yasaklanmıştı.
  • ABD’de Amerikan Aleyhtarı Faaliyetler Komitesi 1947 yılında politik bakış açısı nedeni ile bu film başta olmak üzere Chaplin’in bazı filmlerinden dolayı onun bir komünist olduğuna kanaat getirmişti. Chaplin bu iddiayı şiddetle reddetmiş ve çok kırılmıştı. Bundan sonra da ülkeyi terkederek İsviçre’de yaşamaya ve bir daha asla Amerika’ya dönmemeye yemin etmişti. 1952 yılında İsviçre’ye yerleşti ve 1977’deki ölümüne kadar orada yaşadı.

Charles Chaplin otomatik yemek yedirme makinasında kobay.

  • Bazı deneysel filmler hariç tutulduğunda bu film sinemada konuşmaların ara yazıları ile verildiği son uzun metrajlı büyük film olarak tarihe geçmiştir. Hatta filmin sonunda Charlie Chaplin’in sözü olan “Gülümse,umudunu kaybetme, başaracağız” repliği ara yazısı ile verilmiş son replik olarak sinema tarihine geçmiştir.
  • Chaplin bu filmde birlikte rol aldığı Paulette Goddard ile kamuoyunu fazlasıyla meşgul edecek uzun süreli bir birliktelik yaşadı.O zaman Chaplin 47, Paulette ise 26 yaşındaydı.
  • Chaplin bu filmi aslında sesli olarak çekmeyi düşünüyordu, hatta diyaloglarını bile yazmıştı. Ancak “küçük serseri” karakterinin pandomime daha uygun olduğunu düşünerek bundan vazgeçti ve filmi sessiz çekmeye karar verdi. Ancak filmde gene de bir miktar ses kullanılmıştır. Teknolojiyi temsil eden şeylerden sesler duyulmaktaydı, örneğin fabrika müdürünün kullandığı görüntülü iletişim aygıtlarından, mekanik satış elemanından ve hapishane müdürünün odasındaki radyodan sesler geliyordu. Bir de garson olarak çalıştığı restoranda Chaplin uydurma İtalyanca ile bir şarkı mırıldanıyordu. (Bu şarkının ana melodisi, Chaplin’in arkadaşlarıyla öğle yemeklerini yedikleri bir lokantada sık sık söyledikleri I Want a Lassie adlı şarkıya aittir.

Leave A Reply