Tarihte Bugün- 1 Kasım Dünya Kobane Günü’nde Avrupa’dan Latin Amerika’ya kadar dünyanın çeşitli ülkelerindeki 400 merkezde sokaklara çıkılacak. Kobane zaferini kutlayarak Kobane şehitlerini anacak.

Kobanê kanton merkezi, 134 gün süren direnişin ardından IŞİD’den tamamen temizlenerek özgürlüğüne kavuştu.

15 Eylül 2014’te başlayan IŞİD saldırılarına karşı direnişin sürdüğü Kobanê’de, 134 gün sonra YPG/YPJ güçleri IŞİD’i kent merkezinden söküp attı ve kanton merkezi tamamen özgürleşti.

YPG/YPJ savaşçıları günün ilk saatlerinde Kobanê’nin doğu cephesindeki son nokta olan Kaniya Kurda Tepesi’ni ele geçirdi

Bir aydır Kobanê’de IŞİD’e karşı operasyonlarına devam eden YPG/YPJ savaşçıları, doğu cephesindeki son nokta olan Kaniya Kurda Tepesi’ni de ele geçirdi. Tepenin tamamen direnişçilerin kontrolünde olduğu öğrenilirken, devam eden operasyonda Mekteba Tişrîn de ele geçirildi.

Doğu Kobani’nin güneydoğusunda yer alan Miktel mahallesinin son noktası olan Qesra Bozan Beg de IŞİD’in elinden alınırken, Helincê anayolu da IŞİD den temizlendi.

On binler sınırda Kobanê’nin zaferini kutladı

Kobanê direnişinin zaferini kutlamak için on binlerin bir araya geldiği sınır hattındaki Mehser köyünde kutlamalar büyük bir coşkuyla devam ediyor. On binlerin katıldığı kutlamaya, Suruç’a göç etmek zorunda kalan binlerce Kobanêli de katıldı.

“Biji berxwedana Kobanê”,”Biji berxwedana YPG,YPJ”,”Bê Serok jiyan nabe” ve “Biji Serok Apo” sloganlarının yankılandığı kutlamada, on binler seslerini YPG bayrağının dalgalandığı Kaniya Kurda ve TEV-DEM bayrağının dalgalandığı Miştenur Tepesi’ne ulaştırmaya çalıştı. YPG ve YPJ savaşçıları tarafından özgürleştirildikten sonra YPG bayrağı asılı olan Kaniya Kurda Tepesi’ne yakın olmak isteyen yüzlerce yurttaşın sınır hattına yürümesinin ardından bölgeye zırhlı askeri araçlar sevk edildi. Çok sayıda asker sınır hattında barikat kurarken, kutlama etkinliğinin başlamasının ardından yurttaşlar etkinlik alanına tekrar döndü. Askerlerin tel örgülerdeki bekleyişi ise devam ediyor. Kutlama programı Kobanê’den gelerek Suruç Belediyesi tarafından kurulan Arin Mirkan Çadır kentinde çalışmalarını yürüten Tiyatro Grubu’nun Kobanê direnişi ile ilgili gösterisi ile başladı. Ardından Viranşehir Med Kültür Sanat Merkezi ve Koma Welatê Rojê sahne alarak on binleri coşturdu.

‘KOBANÊ’Yİ NESİLLERE TAŞIMAK İÇİN DİRENİŞ MÜZESİ YAPACAĞIZ’

DTK Eş Başkanı Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan, İbrahim Binici, Ayla Akat Ata, Kemal Aktaş, Nursel Aydoğan, Faysal Sarıyıldız, EMEP MYK Üyesi Mehmet Türkmen, ESP Eş Genel Başkanı Sultan Ulusoy, HDP ve DBP Urfa il ile ilçe yöneticileri alanda coşkuyla karşılandı.

Kutlamada ilk olarak konuşan DTK Eş Başkanı Selma Irmak, Kürt düşmanlarının Kürtleri kendi topraklarında kanlarında boğarak yok etmeye çalıştığını belirterek, “Fakat kazanan halkların onurlu mücadelesi olmuştur. Buradan bu büyük zaferde emeği olan herkesi yürekten selamlıyorum” dedi. Kobanê’ye bu sabah yaptıkları ziyarette ki gözlemlerini de aktaran Irmak, şunları aktardı: “Kobanê yıkılmış bir halde ama Kobanêlilerin gözlerinin içi gülüyordu. Kobanê’nin hemen yanında yeni bir Kobanê inşa edeceğiz. Kobanê’yi Rojava direnişini gelecek nesillere taşımak için direniş müzesi yapacağız.”

Daha sonra konuşan ESP Eş Genel Başkanı Sultan Ulusoy da, Kobanê inşa sürecinde yapılacak bütün kampanyaların en önünde yer alacaklarını söyleyerek, “Bu zafer halklarımızın birleşik mücadelesinin yenilmezliğini ortaya koymuştur. Özgürlükten aldığımız güçle batının tüm sokak ve caddelerini tutuşturacağız” dedi. HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel ise, Kobanê zafer kutlamasının Kobanê Kantonunun ilan ediliş yıl dönümünde yapılmasının anlamlı olduğuna vurgu yaptı. Tuncel, Kobanê’de ortaya çıkan enternasyonalist dayanışma ile Kürtlerin birliğinin büyük bir kazanım olduğunu ifade ederek, bu dayanışmanın geleceğin zaferinin teminatı olduğunu dile getirdi.

Suruç’ta katledilenlerin eşyaları Kobanê’ye gönderildi

Suruç Aileleri İnsiyatifi, Suruç Katliamı’nın 100. gününde Kadıköy Belediyesi önünde bir araya geldi. Aileler katledilen 33 SGDF’linin eşyalarını Kobanê’ye gönderdi.

ETHA’nın haberine göre, Suruç Aileleri İnisiyatifi, katliamın 100. gününde katledilen 33 gencin eşyalarının Kobanê’ye gönderilmesi amacıyla Kadıköy Belediyesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını katliamda hayatını kaybeden Hatice Ezgi Sadet’in kardeşi SGDF eşbaşkanı Özgen Sadet yaptı. Sadet, “100 gün önce çantalarında kitapları, şekerleri, umutları, düşleriyle canlarımızı buradan uğurladık. 100 gün önce buradan çıktıkları yolculukları yarım bırakıldı. Şimdi onların emanetlerini ve anılarını, onların gidemediği ama uğrunda ölümsüzleştikleri güneşin topraklarına gönderiyoruz” dedi.

‘KOBANÊ SANA YİNE GELİRİZ’
Sadet, acılarının daha büyük, öfkelerinin daha derin ve gözyaşlarının tüm kaybettikleri için olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Türkiye toplumunu katliamların yaşanmaması adına barış, kardeşlik ve özgürlük çığlığını büyütmeye ve halklar arasında köprüleri inşa etmeye çağırıyoruz. 100 gün değil, 100 yıl geçse onları unutmayacağımız, katilleri affetmeyeceğimiz bilinsin. Kobanê sana yine geliriz!”

Kobanê eylemlerinde yaşamını yitirenler

Adana

Ahmet Albay
Batman

Emrah Demir
Bingöl

Ali Bozan
Erhan Şenyuva
Diyarbakır

Ahmet Dakak
Baver Şeyhanlıoğulları
Hasan Gökyüz
Mahmut Enez
Mahsun Çoban
Riyad Güneş
Süleyman Kale
Yusuf Tokar
Uğur Özbay
Turan Yavaş
Gaziantep

Süleyman Balcı
Sevgi Alıcı
Ömer Uçeker
Şahin Dağhan
Mardin

Abdullah Muhammed Latif
Abdülkerim Seyhan
Bilal Gezer
Beşir Remazan Arif
Eshan Akdoğan
Fehad İbrahim Elduveric
Kerem Karaaslan
Mehmet Erdoğan
Sinan Toprak
Muş

Hakan Buksur
Siirt

Davut Nas
Muhdi Erdoğan
Yusuf Çelik
Kamil Taş
Necmettin Çelik
Van

Hamdi Caner
Yunus Aktaş
Savaş Yücedağ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here