”Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür”

1980 yılının 15 Nisan’ında yaşamını yitiren Jean Paul Sartre’ i yazıyoruz.

bgbg

“Resmi payeleri hep reddettim. Legion d Honneur’ ü de kabul etmemiştim. Fransız akademisine de girmedim. Yazar kendisinin bir kuruma dönüştürülmesini reddetmelidir. Bu onur verici bir paye dahi olsa, bunlar kişisel nedenlerim. Bir de bu ödülü verenlerin konumundan dolayı, kabul edemem.

(…) benim gibi yaşlı bir devrimciye böyle bir ödül vermek, kapitalizmin intikam alma girişiminden başka birşey değildir.”

(Sartre’ nin kendisine verilmek istenen Nobel Ödülü’nü, 1964 yılında geri çevirerek, İsveç halkından özür dileyerek ödülü kabul etmeyeceğini söylemiştir.)

fb

Bir de şu ‘Nobel Ödülü’nün tarihçesine bakalım:: Fizik, kimya, tıp, fizyoloji, edebiyat ve barışa hizmet olmak üzere toplam beş dalda Nobel Ödüllerini başlatan, babası da silah üreticisi olan, patlayıcı madde tüccarı Alfred Nobel, dinamit barutunu ve benzeri patlayıcı madde çeşitlerini bulan kişidir. Fransa’nın İtalya ile gerginliğinde İtalya’nın yanında yer aldı. İtalya’nın San Remo şehrine yerleşti, patlayıcı madde laboratuvarını oraya taşıdı. Buluşunun kendisine ait olduğunu iddia ettiği “Kordit” adlı patlayıcı madde konusunda İngiliz hükümeti aleyhine dava açtı, davayı kaybetti.

gbgb

Jean Paul Sartre’ ye dönecek olursak; “121’lerin Bildirgesi ” olarak bilinen bildirgeyi imzalamış ve 1961-1962 yılındaki büyük gösterilere katılmıştır. Ayrıca, 1966-67 yılları arasında Vietnam Savaşı’nda meydana gelen katliamları sorgulamak üzere kurulmuş olan Russel Mahkemesi’ nin de başkanlığını yapmıştır. Politik etkinlikleri giderek yoğunlaşmış ve kendi iç-dönüşümleriyle birlikte şekillenmiştir. 1968 olayları Sartre’ in kendi fikirlerini ve geleneksel entelektüel konumlarını da sorguladığı bir dönem olmuştur. Sovyetler’ in Prag’a müdahalesinin ve Fransa’daki öğrenci hareketlerinin üzerine, teorik politik alanı yeniden değerlendirmeye başlamış, 1973’ te Liberation’ u kurmuştur.

nnnn

Ve ve Olağanüstü Romanı: Bulantı

Varoluşçu yazar olan ,Sartre’nin Bulantı kitabında kendisinin tüm edebi yeteneğini görebilirsiniz.Sanata dair düşünce ve gelişimi içinde toplamakla birlikte,özgürlük ,burjuva karakterleri işliyor.

slsl

Bulantı aslında anlatmayı yarıda bırakıp merak duygunuzu uyandırarak okumanızı önerebileceğimiz,’bu aralar ne okusam ‘ diyenlere gelsin..Biz aradan çekilelim…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here