Tarihte bugün ölüm yıl dönümü olan uzay biliminin öncülerinden biri olan Tsiolkovsky, asıl geçim kaynağı ormancılık olan Kaluga’da dünyaya gelmişti.On yaşındayken kızıldan yatağa düştü.Hastalık onu sağır bıraktı.Bu yüzden de okulundaki öğretmeni izlemesi çok güçleşti.Dersleri ona evde annesi vermeye başladı.

eg

Küçük Tsiolkovsky, kendi yaşındaki çocuklarla çok az oynuyor, vaktinin çoğunu köydeki yaşlılardan edindiği kitapları okumakla geçiriyordu.Kendi kendine yaptığı bu çalışmalarla Tsiolkovsky iyi bir eğitim gördü.En sevdiği kitaplar, matematik, kimya ve fizikten söz eden yapıtlardı.On altı yaşına gelince, babası daha iyi bir eğitim yapabilmesi için, onun büyük bir kente gitmesi gerektiğine karar verdi.Hedef.Moskova’ydı…

ege

Genç Tsiolkovsky, büyük kentte bilimsel kitaplarla dolu kitaplıklar buldu.Üstelik, çevre üniversitelerinde sık sık matematik, fizik ve kimya konularında konferanslar da veriliyordu.Ama, yoksul bir aileden gelmesi, istediği gibi çalışmalar yapmasını engelliyordu.Nitekim, üç yıllık bir çalışma ve eğitimden sonra, bir deri bir kemik kaldı Tsiolkovsky.Babası, onun yaşamını hiçe sayarak çalıştığını görünce, oğlunu köye götürdü.

geg
Genç Tsiolkovsky ise köy okulundaki öğrencilere matematik dersi vererek babasına daha fazla yük olmamaya çalıştı.Bir fizikçi olarak ün kazanmak için de çalışıyordu bir yandan da… Tsiolkovsky gazlar konusunda yeni kuramları olduğuna inanıyor, tümboş vakitlerini gazlar üzerinde deneyler yaparak geçiriyordu.

gegegeg

Çalışmaları bitince notlarını ‘St.Petersburg Fizik ve Kimya Derneği’ ne yolladı.Genç bilim adamının notları derneğin yönetim kurulunu oluşturan ünlü bilim adamlarını şaşkına çevirdi.Tsiolkovsky’nin keşifleri doğruydu.Ama yalnız ortada bir sorun vardı: Bu isimsiz kasaba delikanlısının buluşları yıllar önce başka bilim adamları tarafından keşfedilmişti…Yönetim kurulu üyeleri ne yapacaklarını şaşırmışlardı.Acaba onlarla alay mı ediliyordu.Durum öyle gibiydi.

indir

Ama konu üzerine biraz kafa yorunca gerçeği anlamakta geçikmediler.Bilim çevrelerinden uzakta, tek başına çalışan Tsiolkovsky, yaptığı işin kendinden çok önce ele alındığını bilme olasılığından tümüyle yoksundu.

scc

Bu durum Tsiolkovsky’nin hızını kesmedi.Çalışmalarını sürdürdü.Kısa bir süre sonra derneğe başka notlar da yolladı ve üye seçildi.Sonunda bir bilim adamı olarak kabul edilmişti.

vbvnm

Tsiolkovsky, bilim adamlarını ileride çözmek zorunda kalacakları sorunların bir bölümünü daha o zamandan görmüştü.Bu amaçla bir çok çalışma yapmıştı.Bu çalışmalardan biri roket motorunu, patlayıcı yakıttan çıkacak büyük ısıdan koruma sorunuydu. Tsiolkovsky, bu büyük ısıyı yine roketin içinde bulunan soğuk oksijenle gidermeyi planlıyordu.

vfvfvfvfv

1895 yılında da bu kuramlarını içeren ‘Dünyayı ve Gökyüzünü Düşlerken’ adlı yapıtını yayımladı.Kitabında insan yapısı bir araçla uzaya yönelebilmeyi planlamıştı Tsiolkovsky.

rhthrh

Dünya adlı bu görkemli gezegenden uzaklaşıp, atmosfer dışına yaklaşık 300 versi kadar çıkınca, onun da ‘Ay’a benzer bir şey olduğunu görebiliriz. (Verst: Rus uzaklık ölçüsü birimi.1 verst: 1.967 metre)

Tsiolkovsky ‘nin hazırladığı uzay gemisi, elips biçimindeki eski bir gözyaşı şişesini andırıyordu.Geminin bir bölümü yakıt deposu, bir bölümü de yolcu kabini olarak düşünülmüştü.Depodaki sıvı oksijen ve hidrojen karışımı yakıt ateşlendikten sonra çeşitli borulardan geçiyor, böylece rokete ateşleme gücü sağlanıyordu.

Konstantin Tsiolkovsky (1857-1935), Russian rocket pioneer. He is surrounded by models of one of his rocket designs, in his study in 1919. Although he never built a rocket, Tsiolkovsky's work was highly influential in the development of Soviet rocket and space technology. He became deaf after contracting scarlet fever at around the age of 10 and from then on he schooled himself, mainly from books in his father's library. He determined that the Earth's escape velocity was 8 kilometres per second and showed that this could be achieved using liquid-fuel rockets. He predicted many aspects of space travel, including double-walled hulls for meteor protection and the problems of weightlessness.
Bilim adamının düşünceleri gerçeğe o kadar yakındı ki, yıllar sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin uzaya insan taşıdığı dev Satürn V roketlerinde de buna benzer bir ateşleme sistemi kullanılacaktı.

Tsiolkovsky, roketin atmosfer dışındaki hareketlerini eksoz gazıyla sağlamayı planlıyordu.Onun uzay gemisi kabini ile ilgili yaptığı planlarında kabinin yaşam kurtarıcı bazı bölümlere de sahip olduğu görülür.Bunların en başında, karbondioksit ve kokuların emilmesine yarayan bir sistem geliştirdi.Ayrıca gemi personelinin havalanma sırasında sırtları roket makinesine dayanmış olarak, sırt üstü yatmaları gereğinin öneminin de farkına varmıştır.

gthjkl

Bu konuda önerdiği ilginç görüşlerden biri de, aşırı sıcaklığa ya da soğuğa karşı uzay gemilerinin çift duvarlı yapılmasıydı.Bugün uzay çalışmalarıyla gerçekleştirilmiş olan uzayda yürüme hareketinin düşünce olarak önerilmesi de onun tarafından olmuştur.Ama onun bu konuda yanıldığı tek nokta, bu işin yaklaşık yüzyıl sonra gerçekleşeceğini söylemesiydi.

ukukuku
Uzay çalışmaları içinde öncülerden olan Tsiolkovsky, ayrıca uçuşun çeşitli evrelerinde roketin parçalarının ayrılması ve uçuşun ancak bu şekilde gerçekleşebileceği düşüncesini de ortaya atmıştır.Çalışmalarını daha da ilerletmiş, uzay istasyonlarını planlamış, parçaların nasıl tek tek katlanmış olarak uzaya götürülebileceğini ve orada açılarak monte edilebileceğini anlatmıştır.

Kaynakça:
Milliyet yayınları-Bilim Dünyası Ansiklopedisi-UZAY-
The Time Machine Project © 2005 Cetin BAL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here