Gelişim çağımda Ulaş ismi ilk yoldaşlarının hatıratlarında karşıma çıkmıştı,  Ülkü Sağır’ın anıların öznelliğine dem vurarak anlattığı, Ulaş Bardakçının şakaları ile yarattığı kahkahaların polislerin ev içerisinde 7 kişi olduğunu zannettirecek kadar büyüklüğünde, karakterinin ne denli renkli olduğuna ilişkin merakımı hiç unutmam.  Belki bu satırlarda kahkaha daha fazla yer bulamayabilir, alnımız dik Ulaş’ın adını anarken.

‘’ Selam Yoldaş, selam sana,  selam silah elde düşenlere

Düşen yoldaş der ki  ‘ yola devam ‘

Ne güzel gülüyorsun . ‘’

Devrim, geleceğe aittir ama onun kadar geçmişe ve şimdiki ana bağlıdır… der,  bizlere bırakılan mirasın ifadesidir.

ODTÜ’de İrfan Uçar, Münir Aktolga , Ulaş Bardakçı  SBF’de Mahir Çayan , Yusuf Küpeli  ve Hüseyin Cevahir  yola çıktılar halkın kurtuluşu için. 71’de yanan ateşin neferlerinden biridir Ulaş Bardakçı, kurulan  Türkiye Halk Kurtuluş Cephesi’ nin mali kaynak yaratımı  ve ekonomisinin sorumluluğunu üstlenir.  THKP-C’ nin  ilk soygununda kullanılan arabayı tedarik etmekte Ulaş’ın mahareti olduğu söylenir. Tüm bunları başarırken 25 Yaşında bir fizik öğrencisi idi yalnızca.

Deniz Gezmiş ve yoldaşlarının idamlarını engellemek üzere eylem hazırlığı esnasında Arnavutköy’de Ulaş Bardakçının kaldığı eve yapılan operasyonda katledilmiştir.  Ulaş’ın bağımsızlık mücadelesi uğrunda hayatını feda etmesindeki , Mahir’in teslim ol çağrısına uymamasındeki ve Kaypakkaya’ nın sır vermemesindeki kararlılık  sınıf mücadelesindeki haklılıkta yer almaktadır. Tavizsiz bir mücadele tarihinin bugüne mirasları olarak On’ları anmayı ve gelecek nesillere aktarmayı vazife biliyoruz.

‘’ Otların sarardığı yerlerde güneş
kurşunun değdiği tende heves kalmıştır.”

Ulaş Bardakçı ismini ölümsüzlüğe yazdıralı oldu bir 45 yıl kadar,

Arnavutköy Üvez Sokak no. 8/1  19 Şubat 1972  O gün bugündür anlatılır hikayesi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here