Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Prof. Dr. Canan Karatay’ı “reyting gıdacısı” diye niteyerek, “Rastgele ‘onu yemeyin bunu içmeyin’ ne demek yani? Et de, süt de, ekmek de, meyve ve sebze de faydalıdır” dedi. Karatay’ın “yoğurdu evde yapın” önerisi eleştiren Bakan Çelik, “Süt ve yoğurt sanayisini reddediyorsunuz. Bu sakat bir yaklaşım” diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 15. Ulusal Tarım ve Gıda Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Canan Karatay’ı eleştirerek, “Rastgele gelişigüzel ‘onu yemeyin bunu içmeyin’ ne demek yani? Et de, süt de, ekmek de, meyve ve sebze de faydalıdır” dedi.

Hiçbir bilimsel veriye dayanmadan vatandaşları tedirgin eden söylemlerde bulunan reyting gıdacıları olduğunu söyleyen Çelik, “Sabah tam kahvaltı saatinde konuşuyorlar. Onu yiyin, bunu yemeyin, bunu yiyin, bunu yemeyin. Yazık ya yazık, açık soyluyorum yazık. Ayıptır, yani bu isminizin başındaki unvana ayıptır. Buradan sorumlu bütün bilim adamlarına sesleniyorum. ‘Narenciye yemeyin’ diye bir şey olur mu ya. ‘Meyve sebze yemeyin, et yemeyin, ekmek yemeyin ekmek zehirlidir’ bunları diyen insanlar bu ülkenin vergileriyle yetişmiş olan insanlar bir yarış haline girmişler. Sen daha mı çok yasak getireceksin ben mi daha çok yasak getireceğim gibi bir tablo oluşturuluyor” diye konuştu.

Bütün ürünlerin insanların hizmetine sunulduğunu ifade eden Çelik, “Bir bilim adamı çıkıp der ki, ‘Şu üründen şu kadar tüketmeniz yararlı olur. Şöyle bir rahatsızlığınız varsa bu ürünleri, değil de bu ürünleri tüketseniz iyi olur.’ Bunu bilimsel bir sorumluluk içerisinde konuşursunuz. Rastgele gelişigüzel ‘onu yemeyin bunu içmeyin’ ne demek yani? Et de, süt de, ekmek de, meyve ve sebze de faydalıdır” açıklamasında bulundu.

BAKAN, “EVDE YOĞURT YAPIN” DİYEN KARATAY’A ÇIKIŞTI

Bakan Çelik, sorumlu bilim adamlarını göreve davet ettiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Çıkınız siz de doğruları konuşunuz. Bilmiyorum bazıları kimin adına, ne adına konuşuyor. Hangi menfaat ilişkiler çerçevesinde bunlar konuşuluyor? Bu yaklaşımların doğru olmadığını ve bunları bir bilimsel yaklaşım çerçevesinde ortaya konması açısından söylüyorum. Siz çıkıp diyorsunuz ki ‘süt şudur, yoğurt budur, ondan sonra evdeki yoğurdu yiyin’ diyor. Ya iyi de caddede, sokakta, sütü kapınıza getiren adam kaç saat sonra bu sütü getirdi? Hangi mikroorganizma içinde oluştu? Ne gibi tehlikelerle karşı karşıya süt aldığınızın farkında mısınız? O çok ileri teknoloji ile oluşan süt ve yoğurt sanayi ile ilgili sanayiyi ret ediyorsunuz. Sonra kapınıza ne olduğu belli olmayan sütle siz diyorsunuz ki ‘evde yoğurt yapın.’ Bu ne kadar sakat bir yaklaşım, nasıl bu yolu açarsınız?”

(soL)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here