Trabzon’da geçen yıl, sosyal paylaşım sitesinden tanışarak buluştuğu trans kadın Tutku Linda’yı yüzden fazla bıçak darbesiyle öldüren Vedat T.’ye cinayeti ‘haksız tahrik altında işlediği’ gerekçesiyle indirim uygulandı. Transfobik katil 15 yıl hapis cezası aldı.

Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Vedat T. ile taraf avukatları katıldı. Savunması alınan sanık Vedat T. Giresun’da otomobil lastiği işi yapılan bir dükkanda çalıştığını anlatarak, olay öncesi Rize’deki bir çay fabrikasında çalışan ve Trabzon’da ev kiralayan Tutku Linda ile sosyal paylaşım sitesi üzerinden tanıştığını anlattı.

İlişkiye girmek için Trabzon’a geldiğini söyleyen Vedat T., yanındaki ‘sustalı’ tabir edilen bıçak ile trans kadını vücudunun çok sayıda yerinden bıçakladıktan sonra bu kişiye ait kıyafetleri giydiğini söyledi. Kendisine ait kıyafetleri de bir poşete koyarak çöp kutusuna attığını söyleyen Vedat T. daha sonra Giresun’a döndüğünü itiraf etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti de sanık Vedat T.’ye önce ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verdi. Heyet, sanığın suçu ‘haksız tahrik’ altında işlediğini ve suçunu kabul ettiğini öne sürerek, Vedat T’nin cezasını 15 yıla indirdi. (KAOS GL)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here