KESK, DİSK, TTB ve TMMOB’nin 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da düzenledikleri “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingine, IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin dava bugün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

7 gün sürecek olan davada 10’u tutuklu 36 şüphelinin yargılandığı davaya yoğun katılım beklentisi nedeniyle, duruşma, birleştirilen 10 ve 11. ağır ceza mahkemelerinin salonunda görülüyor

10 Ekim’de Ankara’da yapılmak istenen “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingine IŞİD bombalı saldırıda bulunmuş, 101 yurttaş hayatını kaybetmişti.

 

Güncelleme 18.50

Mahkeme dosyasında hakkında tutuklama kararı olmayan başka dosyadan tutuklu bulunan sanıklar Selahattin Beyaz, Erman Ekici, Talha Güneş, Abdülmuttalip Demir hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklama kararı verdi.

Mahkeme duruşmayı yarın:10.30’a erteledi.

Güncelleme 18.45

Av.Pınar Akdemir’in beyanları ile birlikte 10 Ekim Katliamı Avukat Komisyonu adına sunulacak beyanlar tamamlandı.

Komisyonun beyanlarının ardından TTB adına Av. Ziynet Özçelik söz alarak Türk Tabipler Birliği adına katılma talebinde bulundu.

Av. Özçelik: Patlamadan sonra ilk olarak polis geliyor ve yaralılara gaz sıkıyor, ambulans dahi 45 dakika sonra geliyor.

Güncelleme 18.15

Av. Pınar Akdemir “kamu görevlileri hakkında düzenlenen müfettiş raporu ve kamu görevlilerinin sorumluluğu üzerine” beyanda bulunuyor.

Av. Pınar Akdemir: Valilik 10 Ekim günü miting saatini trafik bahanesi ile değiştirmiş ve alanı korumasız bırakmıştır.

Güncelleme 17.50

Av. D. Tonguç Cankurt’un ardından Av. Oya Aydın söz aldı. Av. Aydın iddianamede eksiklikler olduğuna dair eleştirilerde bulunuyor.

Av. Aydın iddianame eleştirisinde, “Biz ortada bir iddianame bile görmedik. Bu senaryo biçiminde yazılmış dijital hikayedir” dedi.

Av.Aydın iddianamede İlhami Balı’nın IŞİD’in Türkiye sorumlusu olduğu belirtilmesine rağmen, adının sadece bir yerde geçtiğine dikkat çekti.

Güncelleme 17.20

Avukat İlke Işık’ın ardından Av. Doğukan Tonguç Cankurt söz aldı.

Avukat Doğukan Tonguç Cankurt Türkiye’de İŞİD örgütlenmesine nasıl olanak sağlandığını ve devlet-İŞİD ilişkisi hakkında beyanlarda bulunuyor.

Cankurt: Savcılık sanıkların sözde cihat yaptıklarından bahsetmektedir. Merak ediyoruz; Savcılığın yasal bir cihat tanımı var mıdır?

Sanıkların gerçekleştirdiği bu insanlık dışı olay katliamdır! Bu iddianame eksiktir! Kabul etmiyoruz!

İddianamade sayfalarca yer alan para akışının kaynaklarından biri de devletle IŞİD arasındaki petrol ticaretidir.

Kamu görevlileri ve devlet bu örgütlenmeye göz yummuştur.

Güncelleme 17.00

Av. İlke Işık: İddianamenin okunmasının ardından 4 ayrı sunumla dosyaya dair kısa beyanlarda bulunacağız.Biz burada bulunan ailelere söz veriyoruz. Bu katliamın hesabını soracağız.

Biz 10 Ekim günü avukat olarak değil barış ve demokrasi isteyenler olarak alandaydık. Ancak bugün birlikte mitinge gittiğimiz arkadaşlarımızın avukatlığını yapmak üzere buradayız.

Orada bulunan herkes o büyük kaosa rağmen pankartlardan sedye yaptılar. Araçlarla, sırtlarında yaralıları taşıdılar. Ambulanslardan önce oraya çevik kuvvet polisi, toma ve akrepler geldi!

400 vekili verin bu iş çözülsün diyen cumhurbaşkanının, patlamadan sonra oylarımız artıyor diyen başbakanın, katliamdan sonra gaz kullanan polisin sorumluluğunu ne yapacağız?

Av. İlke Işık’ın bu sözlerinin ardından sanık avukatlarından biri “devlet aleyhine konuşuyorlar söz alacağım” dedi. Mahkeme salonu karıştı. Duruşma salonundaki aileler sanık avukatına tepki gösterdi.

Ailelerin sakinleştirilmesinin ardından duruşma devam ediyor. Av. İlke Işık beyanlarına devam ediyor.

Av. İlke Işık: Bu ülkenin bir Ortadoğu politikası var. Bu politikalar ülkemizi İŞİD üssü haline getirmiştir.

Bu sanıklar ve bu sanıkların arkadaşları rahatça bu ilkede gezdi, örgütlendi, silahlandı.

Kimse de çıkıp siz ne yapıyorsunuz demedi. Bu cihatçı çetelerin örgütlenmesi bilinçli olarak engellenmemiştir.

Bu katliamların gerçekleşmesi bu durumun eseridir.

Sadece bu katliamda değil; Suruç, Diyarbakır, Gaziantep katliamlarında da iktidarın sorumluluğu vardır.

Bu katliam gerçekten aydınlatılacak ise iddianamede ismi geçen 36 sanığın yargılanması ile aydınlanmaz.

Bu katliamda sorumluluğu bulunan kamu görevlileri de tespit edilir ve yargılanırsa bu katliam aydınlanır.

Ölen her arkadaşımız için 100 kez söz veriyoruz.

Av. İlke Işık’ın beyanlarının ardından mahkeme salonunda bulunan aileler alkışladı.

Alkış üzerine mahkeme başkanı ailelere “cumhuriyet tarihinin en büyük katliam davasındayız lütfen böyle alkış filan yapmayalım” dedi.

Güncelleme 16.00

İddianamenin okunmasına devam ediliyor.

Güncelleme 15.00

Verilen aranın ardından duruşmaya iddianamenin okunması ile başlandı.

Güncelleme 14.20

Müşteki vekilleri Gaziantep Cezaevinde bulunan 3 sanığın da duruşmaya getirilmesini talep etti. Duruşmaya saat 15.00’a kadar ara verildi

Adliye önündeki kalabalık parçaları tek tek birleştirerek “Emek,barış, demokrasi ve adalet için buradayız” yazan bir pankart açtı.

Güncelleme 12.10

CHP’Lİ ÖZEL: KARDEŞLERİMİZİ KORUYAMAYANLAR, IŞİD’Lİ KATİL ZANLILARINI BÖYLE KORUYOR

MHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de davayı takip eden isimler arasında yer alıyor. Duruşma salonunda, sanıkların yer aldığı bölüme kalkanlarla barikat kurulduğunu gösteren bir fotoğraf paylaşan Özel, Gar Katliamı davasında salonun dolu olduğu bilgisini verip, “O gün kardeşlerimizi korumayanlar İŞİD’li katil zanlılarını böyle koruyor” notunu düştü.

15“BU GÜVENLİK TEDBİRİ ZAMANINDA ALINSAYDI”

Duruşma salonundan bir fotoğraf da CHP’li Mahmut Tanal paylaştı. Tanal, fotoğrafı paylaştığı tweetine, “Bu güvenlik tedbiri zamanında alınmış olsaydı. Ankara Gar katliamı olmazdı” notunu düştü.

GÖRÜNTÜ VE SES PROBLEMİ YAŞANDI

102 kişinin hayatını kaybettiği gar saldırısı davasında yargılanan 36 sanık, saat 10.00 sularında duruşma salonuna alındı. Görüntü ve ses bağlantısında çıkan sorun nedeniyle davanın başlaması gecikti. Bunun üzerine salondaki vatandaşlar duruşmanın başlamamasına tepki gösterdi.

POLİS “AİLELER ŞOV YAPIYOR” DEDİ, GERGİNLİK YAŞANDI

Salonda yer alan çevik kuvvet polislerinden birinin, “Aileler şov yapıyor” dediği iddiası üzerine aileler ve avukatlar çevik kuvvet polislerine tepki gösterdi. Çevik kuvvet polislerinin ismi de tutanağa alınırken, “aileler şov yapıyor” dediği iddia edilen bir çevik kuvvet polisi duruşma salonundan dışarı çıkartıldı.

10 SANIK AVUKATI ÇEKİLDİ

Gar katliamı davasında sanık avukatlarından 10’u “çekilme” karar aldı.

Güncelleme 09.50 

Duruşma başlamak üzere

Yakınlarını kaybeden aileler duruşma öncesi adliye önünde basın açıklamasında bulundu.

Gelişmeleri Aktaracağız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here