10 Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleştirilen ve 102 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili görülen davada mahkemenin emniyet görevlileri hakkındaki suç duyurusu geri çevrildi.

10 Ekim Ankara Katliamı davasında mahkemenin sorumlu emniyet görevlilerinin soruşturulması için yaptığı suç duyurusu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geri çevrildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu, kamu görevlileri hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. İl Sağlık Müdürlerinin çalışanları hakkında da soruşturma izni verilmemesine itiraz edilmediği kaydedildi.

Emniyet hakkında, bombalı saldırı olabileceği istihbaratını paylaşmama ve gerekli önlemlerin alınmaması gerekçesiyle defalarca suç duyurusunda bulunulmasına rağmen Memur Suçları Bürosu, daha önce yapılan suç duyurularını gerekçe göstererek son olarak mahkemenin yaptığı suç duyurusuna da kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi.

SAĞLIKÇILARA DA SORUŞTURMA İZNİ YOK!

Evrensel‘den Birkan Bulut‘un aktardığına göre; ayrıca Sağlık Bakanlığı Sağlık Denetçiliği Müfettişinin, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda “Sağlık hizmetlerinin gereği gibi yerine getirilmediği” iddiasıyla 11 personel hakkında ön inceleme raporu hazırladığı ortaya çıkmıştı. Raporda Sağlık Bakanlığı önünde bulunan ve mitingle ilgili görevlendirildiği söylenilen ambulansın hiç yerinden ayrılmadığı, patlama sonrasında 11 ambulansın hiç hasta almadığı, sadece 9 ambulansın yarım saat sonra olay yerine geldiği görüldüğü kaydedildi. Ankara Valiliğinin bu sağlık personelleri hakkında soruşturma izni vermemesine de Memur Suçları Bürosu itiraz etmediğini açıkladı ve evrakın işlemden kaldırılmasına karar ver

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here