Rojava’da IŞİD ile girdikleri çatışmalarda hayatını kaybeden 13 YPG’linin cenazesi, 12 gündür bekletildikleri Irak sınırından Habur Sınır Kapısı üzerinden Türkiye tarafına geçirildi. Cumhuriyet Savcısı gözetiminde yapılan otopsilerden sonra cenazeler ailelere teslim edildi.

12-ypgypj-ve-1-yja-star-savascisinin-cenazesi-silopiye-getirildi1c0d6d9f74cda8be7883

Rojava’da IŞİD ile çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden 13 YPG’linin cenazeleri, 12 gün önce Türkiye’ye getirmek üzere Habur Sınır Kapısı’nın karşısında bulunan Halil İbrahim Sınır Kapısı’na getirildi. DHA’nın haberine göre, Türkiye’ye geçişine izin verilmemesi üzerine Mesut Pusat, Mehmet Koç, Cahit Çapan, Veysi Cin, Cumhur Turan, Mümin Kasap, Ferit Öner, Ragıp Yıldız, Mehmet Bulun, Ferit Coşkun, Nuri Aydın, Fidan Yalçın ve Alman vatandaşı Kevin Jochim’ın cenazeleri burada bekletilmeye başlandı.

Cenazelerin Türkiye’ye getirilmesini için dün gece izin verildi. Habur Sınır Kapısı’ndaki gümrüklü alan içerisinde bulunan adli tıp bölümüne götürülen cenazelere savcı gözetiminde otopsi yapıldı. Aileler de kimlik tespiti işlemi için yapılan çalışmalarda hazır bulunurken, Mehmet Koç, Cahit Çapan, Veysi Cin, Cumhur Turan, Mümin Kasap, Ferit Öner, Ragıp Yıldız, Mehmet Bulun, Ferit Coşkun, Nuri Aydın, Fidan Yalçın ve Mesut Pusat’ın cenazeleri Şırnak ve ilçelerinden gelen cenaze taşıma araçları ve ambulanslarla cenazeler ailelerine teslim edilerek memleketlerine gönderildi.

YPG’lilere ait cenazeler arasında bulunan Alman Kevin Jochim’ın cenazesi yapılan otopsi ardından Halil İbrahim Kapısı üzerinden Irak’ın Erbil kentine götürüldü. Cenaze, buradan havayolu ile ülkesine gönderilecek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here