Okumagrubu

Roboski Katliamı Anmasında Tiyatro Oyunu Oynayan Abdulhakim Bağış Tutuklandı

0 29

Roboski Katliamı anmasında tiyatro oyunu oynayan Abdulhakim Bağış’a verilen 16 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı, cezaevine gönderildi.

Roboski Katliamı anmasında tiyatro oyunu oynayan Abdulhakim Bağış’a verilen 16 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. “Sanatta işlenecek suç yoktur” diyen Bağış, cezaevine gönderildi.

Gazete Karınca’nın haberine göre; 2013 yılında Roboski Katliamı’nın birinci yıldönümünde İzmir’de düzenlenen anma etkinliğinde sahneye çıkan ve polis müdahalesinde gözaltına alınan Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Abdulhakim Bağış’a “2911 Sayılı Toplantı ve Yürüyüş Kanununa muhalefet etmek” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 16 ay hapis cezası verilmişti.

Hapis cezasının onanmasının ardından tiyatrocu Abdulhakim Bağış arkadaşları tarafından cezaevine uğurlandı. Cezaevine uğurlanmadan önce açıklama yapan Bağış, 34 insanın hayatını kaybettiği bir katliam için düzenlenen anmada Yenikapı Tiyatrosu olarak oyunlarını sergilemek için yer aldıklarının belirterek, şöyle konuştu: “Tiyatro sanatçısı, oynadığı bir oyundan dolayı yargılanamaz. Sanatta işlenecek suç yoktur. Hayat sanatta, sanat sokakta tiyatro yapmaya devam edeceğim. Bu baskılar beni vazgeçiremeyecek.

Leave A Reply

Your email address will not be published.