Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_00vrtm3rrkrd068v5u5i0lp6f5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Dersim’de 77 Gündür Açlık Grevi Yapan Kemal Gün Görme Kaybı Yaşıyor – Okumagrubu
Okumagrubu

Dersim’de 77 Gündür Açlık Grevi Yapan Kemal Gün Görme Kaybı Yaşıyor

0 16

Dersim’de düzenlenen hava operasyonunda hayatını kaybeden oğlunun cenazesini almak için 77 gündür kent merkezinde açlık grevi yapan Kemal Gün, herkesi Ankara’da açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişine destek vermeye çağırdı. Kendisi de açlık grevinde olan ve görme kaybı yaşamaya başlayan Gün, Gülmen ve Özakça’ya ilişkin “Oradaki yavrularımı yalnız bırakmayın, hep yanlarında olun” dedi

Kemal Gün, Dersim merkez ile Hozat ilçesi arasındaki bölgede bulunan Çet deresinde, 7 Kasım 2016’da yapılan hava operasyonunda hayatını kaybeden 11 kişi içerisinde yer alan oğlunun cenazesi için 77 gündür açlık grevi yapıyor.

İki buçuk aydır kent merkezinde bulunan Seyit Rıza Meydanı’nda oğlunun cenazesinin kendisine teslim edilmesi için açlık grevi yapan 70 yaşındaki Kemal Gün, sağlık durumu kritik eşikte.

Görme kaybı başladı

Açlık grevi direnişinde 77. güne giren Kemal Gün İleri Haber’den Meryem Yıldırım’a konuştu. Gün tansiyon ve eklem rahatsızlıkları yaşarken, gözlerinde de görme kaybı başladı. Direnişi iradeyle sürdürdüğüne vurgu yapan Kemal Gün, sağlık durumuyla ilgili “Görme kaybı yaşıyorum. Sol gözüm iyice kapandı” bilgisini verdi.

“Önemli olan bu değil, çocuklarımızın kemiklerini versinler” diyen Gün, açlık grevini sürdüreceğini ifade etti.

Heyet oluşturuldu

Cenazelerin teslim edilmesine dair yetkililere yaptıkları başvuruların sonuçsuz kaldığını ve hala taleplerine karşılık verilmediğini aktaran Gün, dün Dersim’deki demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve baro başkanından oluşturulan bir heyetin Valiliğe görüşme talebinde bulunduğunu söyledi.

Heyetin görüşme talebine ne yanıt verileceğini beklediklerini ifade eden Gün, “Valiyle bir randevu talep ettiler. Bakalım ne zaman görüşmeyi kabul edecek” ifadelerini kullandı.

Baskıya rağmen Dersim halkı destekten vazgeçmiyor

Seyit Rıza Meydanı’ndaki direnişini kararlılıkla sürdüren Kemal Gün’ü Dersim halkı da 77 gündür yalnız bırakmıyor. Halka baskı yapıldığını, buna rağmen kendisine desteklerini sürdürdüklerinin altını çizen Gün, “Gelip giden çok oluyor” dedi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya mesaj

Oğlunun cenazesi için 77 gündür açlık grevinde olan 70 yaşındaki Gün, Ankara’da, “İşimizi geri istiyoruz” sloganıyla açlık grevlerinin 63. gününe giren ve sağlık durumları kritik eşikte olan genç akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya da bir mesaj yolladı.

“Onları her zaman destekliyorum, sevgi ve selamlarımı iletiyorum” diyen Gün şunları söyledi:

Onlar da hakkı olanı istiyorlar ve haklılar. Her zaman için de yanlarındayım. Tüm Türkiye’deki duyarlı insanların hepsinin onlara destek olmasını istiyorum, çağrı yapıyorum.

“Bu iki yavruma herkes destek olsun”

“Eğer insan isek, insanca, özgürce yaşamak istiyorsak, onları desteklemeye çağırıyorum” diyen Gün, Gülmen ve Özakça ile ilgili çağrısına şöyle devam etti:

Yanlarında devamlı bulunsunlar ve desteklerini hiç eksik etmesinler onlardan. Davalarında haklılar onlar. Bu iki yavruma herkesin destek olmasını istiyorum.

Bir devlette insanca ve özgürce yaşamak istiyorsak, mücadele ediyorsak, hep beraber mücadelemizi verelim. Eğer beraber veremezsek bu mücadeleyi bitmiş sayılırız.

Sendika.Org

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_00vrtm3rrkrd068v5u5i0lp6f5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0