Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_mnt20j8rqfdeievdejaa941o61, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Tarihte Bugün- Soma’da Ölen 301 Madenciyi Unutmadık! – Okumagrubu
Okumagrubu

Tarihte Bugün- Soma’da Ölen 301 Madenciyi Unutmadık!

0 23

13 Mayıs günü ilk başta trafo patlaması nedeniyle yaşandığı söylenen katliamın, trafo patlaması ya da göçük nedeniyle yaşanmadığı kısa sürede açığa çıktı. Patronun kesintisiz ve yoğun bir çalışmayı zorladığı, bu nedenle de iş güvenliği önlemlerinin ve kontrollerin ihmal edildiği madende yanma başlamış, bu da yeterli bir havalandırma sistemi ve yaşam odasının bulunmadığı, uyarı sisteminin çalışmadığı madenin dev bir tabuta dönüşmesine yol açmıştı.

Daha sonra işçilerin anlatımlarından, teknisyenlerin elektrik kablolarının sorun yaratabileceği konusunda işvereni uyardığı, katliamdan önceki günlerde madenden çıkan kömürün adeta uyarı verircesine sıcak çıkmakta olduğu, ancak bu olağanüstü durumların dikkate alınmadığı öğrenildi.

Soma’da 301 kişinin hayatını kaybettiği facia birçok skandalı da ortaya çıkarttı. Madenin sahibi Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan, cuma günkü basın toplantısında tam dört gün sonra yaşam odasının olmadığını ve yangının trafodan kaynaklanmadığını itiraf etmişti. O toplantıda madende taşeron sisteminin bulunmadığını da savunmuştu ve “Biz de ekip başı var” demişti. Ancak bu sözlerinin doğru olmadığı da ortaya çıktı. Yasaya göre, ana sektörlerde alt taşeronluk sistemi yasak olduğu halde madende, halk arasında “dayıbaşı” denilen ve bir çeşit alt taşeronluk sisteminin uygulandığı belirlendi.

AKP hükümetiyle şirket arasındaki yakınlık dikkat çekidir. Alp Gürkan’ın sahibi olduğu Soma Holding AKP’li yıllarda, özellikle de Soma madenlerinin işletmesini alınca gelişip serpilmiştir. Genel Müdür Ramazan Doğru’nun eşi Melike Doğru AKP’nin belediye meclis üyesidir. İşçiler civar kentlerde miting olunca zorla AKP mitinglerine taşınmaktadır. Hükümet, yoksullara “yardım” adı altında dağıttığı kömürleri bu madenden elde ediyor ve şirkete alım garantisi vererek, ürün kalitesi ve işçi sağlığı ve iş güvenliğinin dikkate alınmadığı kuralsız bir üretimin önünü açmaktadır.

Katliamın ardından da ilk günler bu koruma sürmüştür. Hükümet ve medyası şirkete toz kondurmamıştır. Denetimlerin ve önlemlerin eksiksiz olduğu söylenmiş ve yazılmıştır. 18-19 Mayıs’ta pek çok kişi gözaltına alınmış, ilk başta soruşturma evraklarında adı geçmeyen Genel Müdür Ramazan Doğru’nun ve patronun oğlu Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklanmıştır. Tutuklananlar “kusurla ölüme sebebiyet” vermekten, kısa süreli hapis cezası alabilecekleri bir yargılamayla karşı karşıya kalmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan’ın “bu mesleğin fıtratında var” deyip 1860 İngiltere’sinden örnekler vererek katliamı olağan göstermeye çalışması büyük tepki topladı. AKP’nin daha iki hafta önce CHP’nin Soma’daki maden işçilerinin koşullarının araştırılması için verdiği önergenin AKP’ lilerin oylarıyla reddedilmiş olması, hükümetin madencilikle ilgili sözleşmeleri imzalamamış olması ve madenlerde özelleştirme ve taşeronlaştırmayı teşvik etmesi öfkeyi büyüten nedenler arasındaydı.

Soma katliamı ilçe halkını ve Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Yürüyüşler, oturma eylemleri, bireysel performans eylemleri, boykotlar, işgaller düzenlendi. On binlerin katıldığı kitlesel yürüyüşler, gençlik eylemleri düzenlendi, pankartlar asıldı, taziye odaları açıldı. Öte yandan eylemler Soma dahil olmak üzere pek çok yerde TOMA’lı, gazlı, plastik mermili polis şiddetiyle karşı karşıya kaldı.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_mnt20j8rqfdeievdejaa941o61, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0