Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_m4a0s41fgo31lpleal80bav930, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Tarihte Bugün-Gezi Direnişinin 4′ üncü Yıldönümü – Okumagrubu
Okumagrubu

Tarihte Bugün-Gezi Direnişinin 4′ üncü Yıldönümü

0 25

Hepiniz ordaydınız! Bundan tam 4 yıl önce bu görkemli direniş Gezi Parkında başlayıp memleketin dört bir yanına yayıldı. Milyonlarca insan, doğanın talanıyla başlayan bu eyleme, bu zamana kadar ki yapılan tüm haksızlıklar, hırsızlıklar, katliamlar, işsizlik, yoksulluklara karşı içinde biriktirdiği öfkesini kustu.

Bu büyük bir direnişe dönüşen eylemlerde, gelecek kuşaklara önemli bir pratik olan bu direniş, solun içinde yeni tahlillerin yapılmasını zorunlu kıldı.

Direnişimizden hafızalarımızda kalan güzel hatıralarının yerini, direnişin sürdüğü diğer günlerde kara bir bulut gibi çöken, katillerin biber gazları, sis bombaları ile birlikte kan, zulüm işkence, gözaltılar iftiralar ve ölümler aldı…Katil  polis tarafından bir çocuk başından vurularak öldürüldü. Adı Berkin Elvan’ dı.

20 yaşında bir genç,Gezi Parkı’na destek için otoyol kapatıldığı esnada üzerine sürülen aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi.Adı Mehmet Ayvalıtaş’ dı. Direnişin başka şehirlere de sıçradığı dönemde  Antakya, 3 Haziran’ da eylem sırasında başına aldığı darbe sonucu öldü bir genç.Adı Abdullah Cömert’ ti.

Eylemlere halkın desteği gün geçtikçe artarak sürerken,  Ankara da binlerce insan Güvenpark’ ta direniyordu. Katil polis tarafından başından vurularak ağır yaralanan yurttaş, 14 gün yoğun bakımda kaldı. 12 Haziran tarihinde beyin ölümü gerçekleşti, otopside mermi çekirdeğinin beynin içinde olduğu rapor edilmiştir. Adı Ethem Sarısülük’ tü., Lice, 28 Haziran 2013. Kayacık Köyü’ndeki karakolun yenilenip kalekol yapılmasını protesto eden insanların üstüne askerler tarafından açılan ateşle öldürüldü.Bir genç daha yaşamını yitirdi.Adı Medeni Yıldırım’ dı.

Direniş büyüdükçe korkuyla kinle saldıran hükümet, direnişi nasıl söndüreceğini bilemediğinden eli baltalı, sopalı  sivil faşistleriyle sokaklarda kol geziyordu.Eskişehir’ de bir genç, direnişin ilk günlerinde sivil giyimli saldırganlar tarafından feci şekilde dövüldü, başına aldığı darbenin etkisiyle beyin kanaması geçirirken Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde görevli doktorlar tarafından önce polise ifade vermeye gönderildi. 20 saat geciken müdahalenin ardından 1 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetti.Adı Ali İsmail Korkmaz’ dı.

Ankara’da ODTÜ ve Tuzluçayır’daki protestolara destek vermek için Antakya, Armutlu’da yapılan eylemde polis tarafından kafasından gaz fişeğiyle vurulup, çatıdan düşerek öldü yine bir gencecik insan.Adı Ahmet Atakan’ dı.  İstanbul – Gülsuyu’ nda ise uyuşturucu çeteleri tarafından katledildi bir yurttaş. Adı;Hasan Ferit Gedik di.

Türkiye genelinde direnişler sonucunda 15 kişi polis tarafından vurularak, başına gaz fişeği isabet ederek ve diğer şekillerde yaşamını yitirmiş, onlarca kişi yaralanmış, bazı yaralılar gözlerini kaybetmişti!.

Peki katilleri?Katilleri ya serbest bırakıldı yada insan değerini hiçe sayarak bir iki kuruş para cezası verilererek suçundan sıyrılması için hükümet tarafından kayırıldı.

Direnişimiz sürüyor, öldürdükleri masum insanların hesabını soracağız!Korkuyorsunuz! Bir Gezi daha yaşamaktan korkuyorsunuz çünkü haksız olduğunuzu , suçlu olduğunuzu biliyorsunuz.Ama Korkunuz Gerçek Çabanız Boşuna! Direniş işten attığınız eğitimcilerin açlık grevleriyle,fabrikadaki direnen işçilerle ve herkes bulunduğu alanlarda destek vererek direnişi büyütüyor.Daha da büyüyecek sizin işkencelerinize baskılarınıza rağmen direnenler elbet kazanacak!

Gezi direnişimizin 4. üncü yıldönümünde Gezi şehitlerini saygıyla Anıyoruz.!

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_m4a0s41fgo31lpleal80bav930, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0