Okumagrubu

Aladağ’daki Yurt Yangını Faciası Davası Başladı

0 28

Adana’nın Aladağ ilçesinde 11’i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 22 öğrencinin de yaralandığı Süleymancılar cemaatine ait kız yurdu yangını faciasında, kusurlu oldukları gerekçesiyle haklarında dava açılan 7 tutuklu sanık, facianın 182. gününde Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşma öncesi aileler ve çeşitli dernek ile sendikaların yanısıra CHP milletvekilleri adliye önünde açıklama yaptı. Aileler ‘hesap sorulsun’ dedi.

Aladağ katliamında çocuklarını kaybeden aileler mahkeme önüne çocuklarının isimlerinin yazıldığı dövizlerle gelirken, davaya yurttaşların, baroların ve farklı kurumların yoğun katılımı var.  Davada yangına karşı gerekli önlemlerin alınmamasından sorumlu olan dernek başkanı ve yurt müdürü dahil yedi kişi “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2 ilâ 15 yıl hapis istemi ile hâkim karşısına çıkacak.

Yangın sonrası yapılan denetleme raporunda yangının çıkış sebebi yetersiz ve bakımsız elektrik tesisatı ve buna bağlı elektrik kontağı olduğu belirtilirken, raporda yurt müdürü, yardımcısı ve yurdun bağlı olduğu derneğin başkanı “asli kusurlu”, diğer dernek yöneticileri ve gerçeğe aykırı denetleme raporu düzenleyen iki görevli de “tali kusurlu” bulunmuştu.

Dava öncesinde açıklama yapan avukatlar iddianamenin yetersiz olduğunu dile getirerek, sorumluların taksirle değil, olası kasıtla öldürme suçundan yargılanması gerektiğini ifade ederken, aileler de “Süleymancıların kendilerine baskı yaparak para teklif edip, şikâyetten vazgeçirmeye çalıştığını” iddia etti.

“TAKSİR DEĞİL OLASI KASIT VAR”

Davayı takip eden Sosyal Haklar Derneği yöneticileri ve avukatları davanın görüleceği Kozan’da mağdur ailelerle bir araya gelerek bugün görülecek duruşma ile ilgili bilgi verirken,  avukatlardan Dernek Eski Başkanı Can Atalay, bu davanın kamu eliyle çocukların tarikat yurtlarına yönlendirilmesi ve o çocuklarla ilgili yurtlarda hiçbir önlem alınmamasına ilişkin bir dava olduğunu belirtti.

İddianameyi yeterli bulmadıklarını belirten Atalay, defalarca elektrik problemlerinin olduğu bir yurtta böyle bir olayın gerçekleşmesi nedeniyle sorumluların taksirle değil, olası kasıtla öldürme suçundan yargılanması gerektiğini ifade etti.

“CEMAAT ‘DAVADAN VAZGEÇİN’ BASKISI YAPIYOR”

13 yaşındaki kızı Zeliha’yı yurt yangınında kaybeden Mustafa Avcı da Süleymancıların kendilerine baskı yaparak para teklif edip şikayetten vazgeçirmeye çalıştığını öne sürdü. Aladağ’ın Köprücük köyünde yaşayan Avcı, köy muhtarının da şikayetlerinden vazgeçmeleri yönünde kendilerine baskı yaptığını söyledi. Mehmet Ali Baş da çocukları için duruşmaya tüm vatandaşları davet etti.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.