Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_ptdj9ohdgohsg0tsmvghmn0ij6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Tarihte Bugün-1 Mayıs Marşı’ nın Yazarı Maksim Gorki’nin Ölüm Yıldönümü – Okumagrubu
Okumagrubu

Tarihte Bugün-1 Mayıs Marşı’ nın Yazarı Maksim Gorki’nin Ölüm Yıldönümü

0 63

5 yaşındayken kaybeden Gorki, annesinin yeni bir evlilik yapması üzerine doğduğu Nijniy Novgorod kentine döner. 1879 yılında annesi de ölünce, anneannesi ve büyük babası tarafından büyütülür. Sadece birkaç ay okula gidebilen Maksim Gorki, daha çocuk yaşta çalışmaya başlamıştır. Çalışırken Rus işçi sınıfının yaşamını öğrenir.

Beş yıl süreyle hem Rusya’yı dolaşır, hem de değişik işlerde çalışır. 1892 yılında “Acı” anlamına gelen Gorki adını takma isim olarak kullanıp, Tiflis’te “Kafkasya” adında bir gazetede çalışmaya başladı. 1895 yılında ilk öyküsü yayınlandı.

Diğer bir kaç öyküsü de eklenince edebiyat dünyasında çabuk tanındı. 1898’de çıkan ilk kitabı Hikaye Denemeleri (Очерки и рассказы) çok büyük beğeni aldı. İlk romanı Foma´nın basım tarihi 1899’dur. Çok iyi tepkiler almayan son yazılarından sonra 1906’da yazdığı ve Rus Devrimi’ne adadığı Ana en başarılı romanıdır.

Çarlık rejimine muhalefet yaptığı için baskı gördü, tutuklandı. 1902’de tanıştığı Lenin’le çok iyi dostluk kurdu. Hedefine ulaşamayan 1905 devrimine kadar iki kez tutuklanır ve hapis yatar. 1905 yılında Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisi’ne üye olarak bolşevik harekete katılır.

 

1906’da İtalya’ya yerleşen Gorki, Rusya’ya 1913 yılında döner. Devrimden sonra 1921-1929 yılları arasında yine İtalya’da yaşar. 1932 yılında Stalin’in davetiyle SSCB’ne döner. 1935 yılında oğlunun ani ölümünden bir yıl sonra tarihte bugün yaşamını yitirmiştir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_ptdj9ohdgohsg0tsmvghmn0ij6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0