Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_s37g52p494c1e608c5p1sfhki1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Suruç Katliamının 2. Duruşması Başladı – Okumagrubu
Okumagrubu

Suruç Katliamının 2. Duruşması Başladı

0 53

Urfa’da IŞİD saldırısı sonucu 33 kişinin hayatını kaybettiği 100’e yakın kişinin de yaralandığı Suruç Katliamı ile ilgili 1’i tutuklu 3 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün görülüyor.

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde bulunan 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davayı izlemek Suruç’ta hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları, Suruç tanıkları ve yaralılarının yanısıra, HDP Milletvekilleri Mahmut Toğrul ve Dilek Öcalan, ESP Genel Başkan Yardımcıları Özlem Gümüştaş ve Fadime Çelebi, ESP İstanbul İl Başkanı Pınar Türk, Taksim Dayanışması Sözcüsü Mücella Yapıcı, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Cumartesi Anneleri, ÖTSP, HDK, SES üye ve yöneticileri de geldi.

İDDİANAME KATLİAMDAN 18 SONRA HAZIRLANMIŞTI

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın katliamın üzerinden 18 ay geçtikten sonra hazırladığı iddianamede, 1’i tutuklu 3 sanık hakkında “nitelikli adam öldürme”, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” ve “anayasal düzeni ortadan kaldırma” suçlarından 104’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Sanıklardan Yakup Şahin, Ankara Tren Garı patlaması şüphelisi olarak tutuklu olurken, iddianamede Deniz Büyükçelebi ve İlhami Balı’nın Suriye’de olduğu kaydedilmişti.

İLK DURUŞMA 4 MAYIS’TA YAPILMIŞTI

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde bulunan 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşması 4 Mayıs’ta yapılmıştı. Duruşmaya Ankara Garı katliamından da tutuklu fail Yakup Şahin getirilmemiş, ailelerin sanığın gözlerine bakarak hesap sorma hakkı engellenmişti. Saldırıda üyelerini kaybeden SGDF adına ifade veren Eş Genel Başkan Ceren Çoban hakkında duruşmadaki konuşmasından dolayı soruşturma başlatılmıştı.

Bugün görülecek ikinci duruşma için müzisyen Pınar Aydınlar, sanatçı Barış Atay, Suruç yaralısı Koray Türkay, Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı, Çağla Seven, Seher Karataş, Süleyman Özkan ve Baran Bozyel’in de aralarında bulunduğu sanatçı, sağlık emekçisi ve demokratik kitle örgütü temsilcileri dün bir çağrı yapmıştı.

NE OLMUŞTU?

20 Temmuz 2015’te, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla, Suriye’nin IŞİD saldırısından kurtarılan Kobane kentindeki çocuklara oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek için Suruç’a gelen çoğu genç 300 kişi, konakladıkları Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptıkları esnada, Suriye, Irak ve Türkiye’de katliamlar yapan cihatçı terör örgütü IŞİD üyesi Abdurrahman Alagöz tarafından intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 33 kişi hayatını kaybetti, 100’e yakın kişi de yaralandı.

Saldırıyla ilgili soruşturmaya 23 Temmuz 2015’te gizlilik kararı getirildi.

Katliama ilişkin, 9 Ocak 2017’de görülen kamu görevlilerin yargılandığı davada, dönemin ilçe emniyet müdürü Mehmet Yapalıal’a “görevi ihmal ve kötüye kullanma” suçundan 7 bin 500 TL para cezası verildi, ceza 12 takside bölündü.

Saldırıda yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle: Koray Çapoğlu, Cebrail Günebakan, Hatice Ezgi Sadet, Uğur Özkan, Nartan Kılıç, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Kasım Deprem, Alper Sapan, Cemil Yıldız, Okan Pirinç, Ferdane Kılıç, Yunus Emre Şen, Çağdaş Aydın, Alican Vural, Osman Çiçek, Mücahit Erol, Medali Barutçu, Aydan Ezgi Salcı, Nazlı Akyürek, Serhat Devrim, Ece Dinç, Emrullah Akhamur, Murat Yurtgül, Erdal Bozkurt, İsmet Şeker, Süleyman Aksu, Büşra Mete, Duygu Tuna, Polen Ünlü, Nuray Koçan, Vatan Budak, Mert Cömert.

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_s37g52p494c1e608c5p1sfhki1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0