Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_7bj8ml35c93v1iqipjo5jjpr25, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Munzur Festivalinin Yasaklanmasına Tepki:” Festival Halkındır Halkın Kalacak, OHAL ve Barajlara Hayır” – Okumagrubu
Okumagrubu

Munzur Festivalinin Yasaklanmasına Tepki:” Festival Halkındır Halkın Kalacak, OHAL ve Barajlara Hayır”

0 12

Dersimliler ve birçok sivil toplum kuruluşu “OHAL ve Barajlara Hayır” içeriğiyle bu yıl 17’ncisi düzenlenecek olan Munzur Doğa ve Kültür Festivalinin Valilik tarafından yasaklanmasına tepki gösterdi

17. Munzur Festivali’nin yasaklanmasını protesto eden Dersim Dernekler Federasyonu, Dersim’de büyük kucaklaşmayı sağlamak için herkesi festivali sahiplenmeye çağırdı.

Dersim Dernekler Federasyonu (DDF), Tunceli Valiliği tarafından 17. Munzur Festivali’nin yasaklanmasını İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. “Festival halkındır halkın kalacak, OHAL ve barajlara hayır” pankartının asıldığı açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Basın açıklamasını DDF Sanat Komisyonu Üyesi Vedat Baran yaptı.

“Valilik festivali organize eden kurumları muhatap almadı ”Yasaklamalarla kayyum geleneğinin kendisini tekrar ettirdiğini söyleyen Baran, “Devlet ve hükümet dün olduğu gibi bugün de Dersim halkına ayıp ediyor, günah işliyor. Devletin marifetiyle ülkenin ve dünyanın dört bir yanına dağılmış Dersimlinin çevresine kültürüne ve bir araya gelme isteğine kıyım geleneğiyle yaklaşmış bulunuyor. Festivalin yasaklanması OHAL’e dayandırılarak ‘yasallığa’ bulandırılsa da Tunceli Valiliği, Dersimlinin festival organize eden kurum ve kuruluşları muhatap almamıştır” dedi.

Valilik tarafından festival yasaklanırken birçok alanın güvenlik bölgesi olmasından ötürü erişime izin verilmediğini belirten Baran, Tunceli Valiliği’nin sosyal medya hesabından “Tunceli’miz misafirperver insanları ve doğal güzellikleri ile sizleri ağırlamaya her zaman müsait. Bekleriz” açıklamasının festivalin iptal gerekçesinin ne kadar tutarsız olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.
Yasağın Dersimliler için zulüm olduğunu ve bu zulmü reddettiklerini ifade eden  Baran, “En başta ülkemizin metropollerinde yaşayan Dersimliler ve dostları olarak bu yasağı kabul etmiyoruz. OHAL bahane edilerek yasaklansa da 7. Munzur Kültür ve Doğa Festivali yapılacakmış gibi 27-30 Temmuz tarihleri arasında Dersim’de olacağız. Kutsal mekanlarımızı ziyaret edip mumlarımızı yakacağız. Munzur’un kıyısında şiir okuyup türkü dinleyeceğiz. Doğamızı insansız, insanımızı doğasız bırakmayacağız. Dersim’de büyük kucaklaşmayı sağlamak için Dersimlileri ve dostlarımızı bir seferberlik fikri ile festivali sahiplenmeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Ankara’dan da tepki geldi

İnsan Haklar Derneği Ankara Şubesi’nde Ankara Dersimliler Derneği’nin çağrısıyla düzenlenen basın toplantısına Dersim Dernekleri Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği, Demokratik Alevi Derneği, KESK Ankara Şubeler Platformu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği’nin yanı sıra HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ve HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer de destek verdi.

Kuruluşlar adına ortak basın açıklaması yapan Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Ali Ekber Çelik, 16 yıldır tekrarlanan festivalin yasaklanması ile yurdun çeşitli yerlerine dağılmış olan Dersimlilerin her yıl bir araya gelmesinin engellenmeye çalışıldığını söyledi. OHAL’e dayandırılarak verilen yasaklanma kararıyla birlikte Dersim halkının taleplerinin görmezden gelindiğini altını çizen Çelik, bölgedeki insani hakların her geçen gün engellendiğini ifade etti.

“Yasağı kabul etmiyoruz”

Dersim halkının nerdeyse 40 yıldır OHAL altında yaşandığını vurgulayan Çelik, bölgedeki baskılar nedeniyle Dersimden gitmeye zorlanmış kişilerin yılda bir kez de olsa festival nedeniyle yaptığı yurt ziyaretini engellenmesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi. Festival’in ayrıca Dersim’in ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel değerlerine katkı sağlandığını ifade eden Çelik, yasağın bir an önce geri alınmasını istedi.

Toplantıda söz alan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ise Türkiye’nin yeni bir devlet düzeni ile karşı karşıya olduğunu belirterek, Dersim’in sınıf ve alevi mücadelesi için önemli bir yer olduğuna dikkati çekti. Kayyım olarak atanan valilinin festivali yasaklaması ve önceden yaptığı uygulamaları eleştiren Doğan, Dersim halkının yanında olacaklarını belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıyacaklarını bildirdi.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_7bj8ml35c93v1iqipjo5jjpr25, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0