Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_0uvkhva9uuecnqlss6b0caect3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Tarihte Bugün-Suruç Katliamı’ nın Yıldönümü – Okumagrubu
Okumagrubu

Tarihte Bugün-Suruç Katliamı’ nın Yıldönümü

0 55

2015 Suruç Katliamı, 20 Temmuz 2015’te yerel saatte 12:00 civarında Şanlıurfa ilinin Suruç ilçesinde düzenlenen bombalı intihar saldırısıdır. Saldırıda 33 kişi öldü, 100’den fazla kişi yaralandı. Saldırı; Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin de bulunduğu 300 kişinin Amara Kültür Merkezi bahçesinde DAİŞ çeteleri tarafından, Kobani Kuşatması sonrası, Kobani’nin yeniden inşa çalışmaları konusunda basın açıklaması yaptığı sırada meydana geldi. Canlı bombanın DAİŞ ile ilişkisi olan Şeyh Abdurrahman Alagöz olduğu belirlendi.

Suruç Katliamı’nın Nedeni

SGDF üyesi gençlerin de olduğu bir grup, 19-24 Temmuz tarihleri arasında Kobani’ye giderek Kobani Kuşatması sırasında yıkılmış olan kentin yeniden inşa çalışmasına katılmayı hedefliyordu. Yeniden inşa çalışmasında okul ve hastanelerin enkazlarını kaldırarak yardımcı olmayı hedefleyen çalışma için Kobani Kanton yönetimi bir bina tahsis etti. Gençler bu binayı kreş olarak kullanmayı, bahçesine bir çocuk parkı yapmayı ve kuşatma sırasında sert çatışmaların olduğu Kaniya Kurda tepesine bin fidan dikerek bir Kobani şehitleri için orman oluşturmayı amaçlıyorlardı.

Sonrası

Suruç saldırısının olduğu gün akşam saatlerinde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Hatay, Denizli, Antalya, İzmit, Kayseri, Gaziantep, Çorlu, Batman, Mersin ve Çanakkale’de saldırıya yönelik protestolar düzenlendi. İstanbul’da İstiklal Caddesinde, Mersin’de, Siirt’te ve Diyarbakır Silvan’da yapılan protestolarda polisle göstericiler arasında çatışma çıktı. Sonraki günlerde de gözaltı operasyonları devam etti ve 34 ilde 1050 kişi gözaltına alındı. Suruç protestolarında çıkan çatışmalarda ise Mersin’de Bülent Ecevit Güngör, Nusaybin’de Seyithan Dede ve Gazi mahallesindeki çatışmalarda vurulan polis memuru Muhammet Fatih S. hayatını yitirdi.

Suruç Katliamı Yargılama Süreci

Ana Dava Dosyası

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) Kobane’nin yeniden inşası için yürüttüğü kampanya çerçevesinde Suruç’a giden devrimci gençlere gençlere yönelik 20 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşen ve 33 kişinin ölümü 70 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan canlı bombalı saldırıya ilişkin, 18 ay sonra iddianame hazırlandı. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede 3 kişi için 104’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İlçe Emniyet Müdürünün Yargılanması

Suruç’ta 33 devrimci katledildi. Ancak dönemin İlçe Emniyet Müdürü hakkında sadece 7 bin 500 lira para cezası verildi. Ceza da 12 takside bölünürken, Mehmet Yapalıal hiçbir duruşmaya çıkartılmadı.

 

Suruç Katliamı’nın 1.Yıldönümü

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Suruç katliamının yıldönümü nedeniyle “Suruç İçin Adalet Herkes İçin Adalet” kampanyası başlattı. Dört talep çevresinde düzenlenen kampanya kapsamında 1 milyon imza toplandı, İstanbul’da 30 Temmuz’da Adalet Gecesi düzenledi. SGDF yıldönümünde 1 ay önceki süreç boyunca mücadele yürüttüğü coğrafyanın adalet isteyen tüm kesimlerle birlikte 33 noktada adalet eylemleri gerçekleştirdi.

Suruç Katliamının 2. Yıldönümü

Bugün Suruç katliamının yıl dönümü.Türkiye nin bir çok yerinde Suruç şehitleri anılıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_0uvkhva9uuecnqlss6b0caect3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0