Okumagrubu

Cumhuriyet Davası Başladı

0 15

Cumhuriyet gazetesinin 11’i tutuklu 17 yazar, yönetici ve çalışanlarının ‘PKK, DHKP-C, FETÖ’ üyeliği iddiasıyla yargılandığı davada 267 günlük tutukluğun ardından bugün ilk kez hâkim karşısına çıkıyor. 19 sanıklı dava, Çağlayan’da bulunan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Davanın ilk duruşması, tutuklamalardan 9 ay, iddianamenin hazırlanmasından ise tam 3 ay sonra görülecek. 4 gün sürecek davayı, çok sayıda yerli ve yabancı katılımcı takip ediyor.

Duruşma verilen aranın ardından Akın Atalay’ın savunmasıyla devam ediyor. Atalay, iddianamede delil olarak öne sürülen köşe yazıları, açıklamaları ve sosyal medya suçlamalarına yönelik savunma yapıyor. Atalay, ” Her sayfaya her dedikoduya cevap vemek zorunda bırakıldık. Bu iddianame değil olsa olsa ‘ironiname’ olabilir. Ciddiye alıp cevap vermeyi zul sayıyorum, reddediyorum” dedi.

Duruşma Akın Atalay’ın savunması ile devam ediyor.

Atalay “Parkeciye ödediğim 2.500 lirayı araştıran savcı, parkecinin oğlunun ilgili olduğu şirketin MASAK raporunu bana soruyor. Ne bileyim!”

Akın Atalay iddianamede yer alan, Cumhuriyet gazetesiyle ilgili ekonomik olarak yapıldığı iddia edilen 9 işlemi tek tek açıklayarak çürütüyor.

9 işlemi tek  tek açıklayan Akın Atalay “Bunlara baktığımızda en hafif tabirle ‘Savcı bey Cumhuriyet gazetesiyle şaka yapıyor herhalde diye düşünürsünüz” dedi.

İddianamede reklam gelirlerinin şüpheli bulunmasını ve suç unsuru olarak görülmesini tek tek raporlarla kaynaklarını açıklayan Akın Atalay “Gazetenin muhabirine ödediği maaştan bile terör suçu çıkaran zihniyet  (savcı) terör örgütü üyeliğinden yargılanıyor ve her ay devletten maaş alıyor…”

Güncelleme 16.40 Duruşma verilen 1 saatlik aranın ardından yeniden başlıyor
Güncelleme 14.20 Akın Atalay: “Nadir Nadi sizden önce gazeteye müdahale eden apoletlilere haddini bildirdi. Biz de taviz vermeyiz, bedelini öderiz.”

Akın Atalay”Gazetelerin içeriğini ve yayın politikasını denetlemek savcıların görevi de değildir, haddi de değildir”

Akın Atalay “Biz havuz medyası gibi ahlaken batmadık. 25 yılık tüm bilançoları sunuyorum. Havuz medyası böyle şeffaf olsa görürüz fonlayanları”

Güncelleme 13. 20 Cumhuriyet Vakfı başkanı Akın Atalay savunmasına başladı.

Atalay “Soruşturmamızı yapan Savcı Murat İnam hakkında FETÖ üyeliğinden iki müebbet hapisle açılan dava sürüyor; ama hala görevde” ifadelerini kullandı.

Atalay, “Yayın politikasında laiklik ilkesi bulunan kadim bir gazeteye FETÖ suçlaması yapan Savcı, FETÖ’den sanık. Cumhuriyet’in boyun eğeceğini, ödün vereceğini düşünenler varsa yanılıyorlar.Bizi baskıyla korkutamazlar.Devlet içinde yuvalanmış çetelerle gazetenin ilişkisi yoktur” dedi.

Güncelleme 13.00 Duruşmaya 10 dakika ara verildi.

Güncelleme 12.15 Adliye önünde yayın yapan TRT Haber’e Cumhuriyet davasına destek amacıyla gelenler  ellerinde tuttukları pankartlarla tepki gösterdi. Kamera karşısındaki TRT muhabirinin arkasına geçen yurttaşlar ellerindeki Ahmet Şık fotoğrafını ve “Gazetecilere Özgürlük” yazan dövizleri gösterdi.

Güncelleme 12.00

Kadri Gürsel savunmasını beraat talebiyle bitirdi. Heyet kendisine yayın danışmanlığı ile ilgili sorular soruyor.

Gürsel şöyle konuştu:

“İddianamede şahsıma “ Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmamakla Birlikte Örgüte Yardım Etmek ” suçu isnat ediliyor. İddia makamı bu isnadı üç temel suçlama üzerinden yöneltiyor.

Birincisi, ByLock kullanıcısı 92 şüpheli şahıs ve haklarında FETÖ/PDY silahlı terör örgütünden dolayı soruşturma bulunan 21 kişi ile iletişim kaydımın olduğudur.

İkincisi, Cumhuriyet gazetesi Yayın Danışmanı olup Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş.’de birinci derecede imza yetkisine sahip olduğum ve Cumhuriyet’te yaşandığı iddia edilen radikal yayın politikası değişikliğinden, FETÖ/PDY ve PKK/KCK örgütlerinin manipülatif amaçlarına hizmet eder tarzda yayın yapılmasından sorumlu olduğumdur.

Üçüncüsü de, 12 Temmuz 2016’da Cumhuriyet’te yayımlanan “ Erdoğan Babamız Olmak İstiyor ” başlıklı köşe yazısını kaleme alarak “ açıkça ve doğrudan Cumhurbaşkanı’nın şahsını hedef alarak Türkiye’de otoriter bir rejim bulunduğu algısını yaratmaya ” çalıştığımdır.

Bu iddiaların tamamı gerçek dışıdır.”

Gürsel “Cumhuriyet’e karşı operasyon, benim de tutuklanarak yazamaz ve konuşamaz, velhasıl gazetecilik yapamaz hale getirilmem için bir fırsat olarak kullanıldı ve bu, birilerinin aklına son anda geldi” ifadelerini kullandı.

 

“AKP’NİN CEMAATLE ORTAKLIĞINI DEŞİFRE ETTİM, BUGÜN ÖNGÖRÜLERİM GERÇEKLEŞTİ”

Gürsel, “Mevcut iktidarın, geçmişte bu grupla sürdürdüğü fiili koalisyon ortaklığını teşhir ettim ve bu meşum işbirliğinin ülkeye vereceği zararı öngördüm. O zamanki adıyla cemaatin, iktidardan aldığı güç ve destek sayesinde kurduğu komploların sonucunda AKP’nin de bu ittifakın kurbanı olabileceğini çeşitli vesilelerle ifade ettim. Çok sayıda yazım, konuşmam ve TV programlarında söylediklerim bunu kanıtlar. Bütün öngörülerim gerçekleşti. Her şey arşivlerdedir.” dedi

Kadri Gürsel’in savunması başladı.

Güncelleme 11.40

Gazetenin avukatı Abbas Yalçın gazetecilerin 30 gün neyle suclandığını bilmeden gözaltında tutulduğunu,  hatırlatarak, Evinizden de alınsanız, ayağınızla da gitseniz delilleri karartma iddiasıyla tutuklanıyorsunuz” dedi.

Dava sürecindeki hukuksuzluklara dikkat çeken Yalçın, “Bu davada ne hak ne hukuk ne de adalet var” diye konuştu.

Murat Sabuncu savunmasını, savunma metninin içinde bulunduğu evraklara jandarma el koyduğu için yarın yapacak.

Mahkeme iddianemenin özetini okumaya hazırlanıyor. İddianameden sonra SEGBİS sistemiyle savunmalara geçileceği söylendi.


Güncelleme 11.32: ‘
Cumhuriyet’çilerin kimlik tespiti bitti. İddianamenin özeti okunarak duruşma devam ediyor.

Güncelleme 11.30: Duruşma salonunda bir askerin silahlı olarak bulunmasına avukatlar itiraz etti.

Güncelleme 11.22: Ahmet Şık’a ‘Çocuğunuz var mı’ diye soruldu. Şık “Gurur duyduğum bir kızım var” diye cevap verdi. Şık malvarlığına ilişkin sorulan soruyu ise “tek dikili ağacım kızım” diye yanıtladı.

Güncelleme 11.05: 
Duruşma kimlik tespitiyle başladı.

Güncelleme 10.55: Tutuklu ‘Cumhuriyet’çiler mahkeme salonda alkışlarla karşılandılar.
Güncelleme 09: 45 CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: “Gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Kurulan mahkeme muhaliflerin yargılandığı bir davaya dönüşmüştür. Cumhuriyet Gazetesi her zaman bedel ödemiştir. Tüm gazetecilerin özgürlüğe kavuşmasını diliyorum.

Güncelleme 09:30 CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, “Tam 9 aydır Cumhuriyet’i susturmaya yönelik operasyon sürüyor. Bu davanın tüm muhalifleri kapsadığını görüyoruz. Cumhuriyet çalışanları sorgusuz, sualsiz ve iddianamesiz uzun süre cezaevinde kaldılar” hatırlatmasında bulundu. “İktidar, FETÖ ile ilişkisini gizlemek için Cumhuriyet’i hedef aldı ve içi bomboş bir iddianame hazırladı. Bir iddaname hazırlandı ve bu iddianame bir balondur” dedi. Barış Yarkadaş sözlerinin ardından elindeki balonu patlattı.

267-gundur-tutuklu-olan-cumhuriyetciler-ilk-kez-mahkemede-324822-1.

Güncelleme 09:16 Filiz Kerestecioğlu da basın açıklamasında konuştu. “Bu son dönemde hayatımız boyunca yaşamadığımız kadar, ne için orada olduğunu bile bilmeden yaşadığımız dönemlere girdik. Bu arkadaşlarımız ki, içinde benim meslektaşlarım, avukat arkadaşlarımız da var. Sadece Cumhuriyet’te çalıştıkları için hapse girdiler” diyen Kerestecioğlu, “Bildiğiniz gibi bu ülkede gazeteciler terörist, siyasetçiler terörist, kadınlar terörist, sadece iktidar yanlıları terörist değil. Böyle bir ülkede adaleti aramak gerçekten zor” ifadesini kullandı.

267-gundur-tutuklu-olan-cumhuriyetciler-ilk-kez-mahkemede-324818-1.

Kerestecioğlu sözlerinin devamında şunları kaydetti;
Faşizme karşı birlikte, omuz omuza olmak hepimizin görevidir.

Kerestecioğlu’ndan sonra söz alan Umut Oran, “İfade özgürlüğü haktır ve bütün uluslar bu özgürlüğe saygı duymak zorundadır. Demokrasinin iki ayağı vardır; biri düşünce özgürlüğü, diğeri haber alma özgürlüğüdür. Bu millet bu özgürlüklerin askıya alınmasını hak etmiyor” dedi.

Oran’ın açıklamasının ardından İstanbul Adliyesi önünde toplanan grup “Susma haykır, faşizme hayır” sloganı attı.

Güncelleme 09:14 Çağlayan’dan İstanbul Adliyesi’ne yürüyen TGS’liler basın açıklamasının yapılacağı alana geldi.

 

Güncelleme 9.00 Tutuklu yazar ve yöneticileri bugün hakim karşısına çıkıyor. Milletvekilleri, gazeteciler, hak savunucuları, Cumhuriyet okurları ve çok sayıda yurttaş davanın görüleceği Çağlayan Adliyesi önünde sabahın erken saatlerden itibaren toplanmaya başladı. Gazetenin Şişli’deki binasının önünde toplanan bir grup da Çağlayan Adliyesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.