Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_nvnur2t700hsdr485322mva514, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
AİHM’den Nuriye ve Semih İçin Yapılan Başvuruya Ret! – Okumagrubu
Okumagrubu

AİHM’den Nuriye ve Semih İçin Yapılan Başvuruya Ret!

0 22

KHK ile ihraç edildikleri görevlerine dönebilmek için direnişe geçen ve tutuklanan açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın avukatları, iç hukuk yollarının tükenmesinin ardından acil tedbir kararı talebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

Avukatların yaptığı başvuruda, Gülmen ve Özakça’nın tutuklanmasının sağlık durumları açısından risk oluşturup oluşturmadığı ve kötü muameleye maruz kalıp kalmadıkları konusunda tespit yapılması istendi.

AİHM’in 2 Ağustos 2017 tarihinde verdiği kararında ise 24 uzman hekimin raporuna rağmen, Gülmen ve Özakça’nın tutuklu bulunmasının hayati risk yaratmadığı iddia edilerek başvuru reddedildi. Kararda ayrıca bu konuda ulusal mahkemelere başvuru yapılması gerektiği savunuldu.

Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada ise AİHM’in kararına tepki gösterildi. Yapılan açıklamada, “Mahkemenin bu kararı, temsil ettiği varsayılan ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ değerleri açısından utanç vericidir. Gülmen-Özakça tedbir kararı, eğer birgün bu çürümüşlükten kendisini kurtarabilirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin tarihinde utançla ve payandası olduğu şeyle birlikte anılacaktır. Yahut bir mahkeme olarak tarihin çöplüğüne gidişini tescil edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, her türlü demokratik yolun deneneceği belirtilerek, “Bu mahkemeye yahut herhangi bir mahkemeye özel bir anlam yüklediğimiz için değil, pervasızlık, yüzeysellik ve temel haklar konusundaki utanmazca tasarruf nedeniyle kızgınız. Faşizmin mahkemelerini çok iyi tanıyor olmamıza rağmen toplumsal mücadelenin bize kazandırdığı tüm hakları kullanmaktan geri durmadığımız gibi AHİM’İ tanıyor olmamıza rağmen başvuruda bulunduk. Yine OHAL komisyonunun bir oyalama manevrası olduğunu bilgisine rağmen komisyona da başvurduk. Çünkü Nuriye ve Semih demokratik haklar mücadelesinin her yoluna tüm zorluklara rağmen başvurdular. Sonunda haksız yakalama olacağını, işkence göreceklerini bile bile ısrarla demoratik hak arama kanallarını zorladılar. Başlamış oldukları açlık grevi de bu ısrarın en üst düzeyidir.” denildi.

Nuriye ve Semih için hukuki tüm yollara başvurulduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Böylece 24 Mayıs günü başladığımız haksız tutuklamaya itiraz mücadelesinin mevzuatta öngörülen hukuksal yolu sona erdi. En azından Nuriye ve Semih için yürürlükteki kanunların izin verdiği her yola sonuna kadar ve ısrarla başvurduk. Artık geriye kalan Nuriye ve Semih’in başından beri güvendikleri ve tutkuyla sevdikleri Türkiye halkının vicdanı ile ömürlerini ortaya koyarak savundukları onurlarıdır. Onun da hukuka ihtiyacı yok, hep birlikte yanlarındayız”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_nvnur2t700hsdr485322mva514, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0