Okumagrubu

Müftülerden Sonra Sırada İmamlarda: Resmi Nikah Kıyma Yetkisi Veriliyor!

0 7

Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi veren kanun tasarısı tepki toplarken AKP şimdi de imam ve vaizlere de resmi nikah kıyma yetkisi getirmeye hazırlanıyor.

 Resmi nikâh kıyma yetkisinin belediye memurları ve muhtarlar dışında il ve ilçe müftülerine de verilmesine yönelik TBMM gündeminde bekleyen kanun tasarısı, çocuk yaşta evliliklerin önünü açacağı ve laiklik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle eleştirilmiş tartışma konusu olmuştu.

Uygulamaya ilişkin hazırlıklar sürerken, müftülerin i”ş yükünü karşılayabilme” bahanesiyle yetkilerini imam ve vaizlere devredebilecekleri, bu yönde çalışma yürütüldüğü belirtiliyor.

Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine göre Müftülerin “talebe yetişemeyecekleri” iddiasıyla nikâh kıyma yetkisini geçici olarak imam ya da vaize devretmeleri, resmi işlemlerin ve imzaların müftüler tarafından yapılması planlanıyor. Yetki, müftüler tarafından alt kadrolara devredilirse imam ya da vaizlerin kıydığı nikâhların resmileştirilmesi ve denetimiyle ilgili bir mekanizma üzerinde çalışılıyor.

Müftülerin yetkisini alt kadrolara devretmelerinin “gerekçeleri” ise şöyle sıralanıyor:

– Köyde, küçük beldelerde, kırsalda/taşrada yaşayıp müftü nikâhı isteyenlerin taleplerinin tümünün karşılanması zor.

– Müftünün sorumluluk sahasındaki geniş il sınırları, ulaşım, terör bölgelerinde güvenliğinin sağlanması gibi gerekçelerle her nikâha gidebilmesi, yetişebilmesi mümkün değil.

– Müftü nikâhına erişebilmenin maddi koşullarının (ne kadar ücret alacaklarının) belirlenmesi gerekiyor. Teşvik edici olacak ve suiistimalleri önleyecek bir uygulama getirilecek.

– Müftülerin yoğun talep karşısında yapacakları tercihler eşitsizlik tartışmalarına yol açabilecek.

BAKAN KAYA ‘İMAM NİYE KIYSIN?’ DEMİŞTİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, henüz netleşmeyen ve yönetmelikle belirlenecek olan, yetkinin imamlara da devredilmesi konusunda  “O konuda hassas olmak lazım. İlçe ve il müftülerine yetki veriliyor sadece. Tasarıda ‘Şuna devredilir’ demiyor. Bence böyle de kalmalı. Müftü kıysın nikâhı; imam niye kıysın?” demişti

Leave A Reply

Your email address will not be published.