Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_9kt1nnpfa193vf5ndcfstscog2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
“Dersim Dört Dağ İçinde, Dört Dağ Ateş İçinde” – Okumagrubu
Okumagrubu

“Dersim Dört Dağ İçinde, Dört Dağ Ateş İçinde”

0 49

Dersim’de günlerdir devam eden orman yangınlarıyla ilgili DEDEF, Munzur Çevre Derneği, PSAKD, HDK Ekoloji Meclis ve diğer birçok çevre ve inanç örgütleri İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sanatçılardan Şenol Akdağ ve Pınar Aydınların ve halkın da katıldığı basın açıklamasını Kurumlar adına Hasan Şen okudu. Okunan açıklamada “Pülümür ilçesinde bulunan Meçi, Rabat Tepesi karşısındaki Mezra Köyü, Uzun Evler Mahallesi ve Kaymaz Tepe, Dere Boyu Köyü civarı, Hozat’ın Boydaş mevkii ve Ali Boğazı bölgeleri, Dersim’in Nazımiye ilçelerinde ve merkeze bağlı Sarıtaş, Doğantaş mevkileri keza Ovacık ilçesi ve Elazığ Karakoçan’da çıkartılan bu sistematik orman yangınlarında çok yönlü bir felaket yaşanıyor” denildi.

Toplantının yapıldığı salona, “Dersim dört dağ içinde, dört dağ ateş içinde”, “Dar u ber, theyri thuri mor u mılawıni weseno. Dersim yanıyor” pankartları ile “Bu ormanlar bizim yakan el devletin sorumlular yargılansın”, “Peri vadisinde orman yangınlarına barajlara kalekol karakollara hayır” dövizleri asıldı. Toplantıya katılan yüzlerce insan da Dersim ormanlarının yanarken çekilen resimlerin bulunduğu dövizleri taşıdı.

“Orman yangınları Dersim’de sistematikleşti”

Toplantı öncesinde Dersim Ovacık Belediyesi’nden alınan bilgiler aktarıldı. Ovacık Belediye Başkanı’nın aktarımına göre, “Ovacık Belediyesi ve halkı yaylaya gitmiş durumda. Güvenlik gerekçesiyle halkın girip söndürmesine izin verilmiyor” denildi. Ardından basın metni okundu. basın açıklamasının ardından konuşan Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Şen, eş zamanlı olarak ormanların talan edildiğini belirten Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Şen “Bir kez daha ormanlarımız yakılarak coğrafyamız yaşanamaz hale getirilmeye çalışılıyor. Öncekilerde olduğu gibi basın bu felaketi görmezden geliyor ve yazması engelleniyor. Dersim coğrafyası güvenlik gerekçesiyle yapılan ve yapılması planlanan baraj HES projelerinin tehdidi yetmezmiş gibi bir de artık sistematik halde olan orman yangınları ile tahrip ediliyor” dedi.

“Dersim bu ülkenin geleceğinin aynasıdır”

Dersimliler olarak orman yangınlarının çıkarılmasıyla toplumsal sorunların çözülemeyeceğine inandıklarını ifade eden Şen, “Biz Dersimliler gerilim politikalarının derhal durdurulmasını talep ediyoruz. Orman yakmaları, köy boşaltmaları, barajlar ve HES’ler için ormanların ev sahibi hayvanların kovulmasına ‘hayır’ diyoruz. Bütün Türkiye’den bu konularda dayanışma istiyoruz. Çünkü Dersim Türkiye’nin geleceğinin aynasıdır” şeklinde konuştu.

“Bu ateş hepimizi yakacaktır

‘Sur ve Lice ormanlarının da Dersim gibi geçtiğimiz yıllarda yıkıldığını hatırlatan Munzur ve Çevre Deneği Başkanı Hatun Esen “Ülkemizin 81 ilinde doğa katliamları oluyor. Bizler bulunduğumuz her yerde direnişi geliştirmezsek kaybederiz. Dersim’e, Sur’a ses olmazsak Karadeniz’de de aynı şeyler olacaktır. Bu ateş hepimizi yakacaktır. Ormanlar cayır cayır yanarken orada ölen hayvanların sesine ses olalım. Tüm insanlığa sesleniyorum; gelin geleceğimizin karartılmasına izin vermeyelim. Dersim yanmasın, ormanlarımız daha gür, asi çıksın. Dersim halkı bir kişi de kalsa geleneklerini sürdürecektir. Kutsallarıma taparız. Devlet geçmişimizi bitirmek istiyor” dedi.

“Yangınların asıl hedefi Alevilerdir”

Pir Sultan Abdal İstanbul Genel Temsilcisi Gülizar Taşbilek ise, Dersim’de çıkarılan yangınların Alevilere dönük olduğunu dile getirdi. Gülizar şu şekilde devam etti: “Alevi köyleri 1938’den beri yanıyor. Dersim’in ilk yangını değil son yangını da olmayacak. Sistemin Alevi toplumuyla sorunu var. Aleviler bu ülkenin yüz akıdır. Alevilerin insan sevgisinden korkar oldular. Günlerdir Dersim’de yanan ateş içimizi yakıyor. Karıncaya basmak günah derken oradaki hayvanlar, insanlar evsiz kalıyor. Yaralıların üstüne gaz sıkan bir zihniyet bunların zihniyeti. Alevi toplumu diz çekmeyecektir.”

” Orman yangınları politiktir”

Halkların Demokratik Partisi ( HDP) Ekoloji Meclisi basın toplantısında aldığı sözde, orman yangınlarının politik olduğunu, dünyanın her yerinde ormanlara dönük saldırıların olduğunu kaydetti.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_9kt1nnpfa193vf5ndcfstscog2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0