Okumagrubu

Dersim’de Orman Yangınına Müdahale Etmek İsteyenler Engellendi

0 14

Dersim merkez ve ilçelerinde, askeri operasyonlar sebebiyle çıkan orman yangınları tam 10 gündür söndürülmüyor. İl Orman İşletme Müdürlüğü’nün “Özel güvenlik bölgesi” yasağını gerekçe göstererek müdahale etmediği yangını söndürmek için bir araya gelen yurttaşlar da askerlerce engellendi.

Araçların geçişine izin vermedi

ETHA’nın aktardığıan göre, Dersim merkezde toplanan Dersimliler, Halbori bölgesi, Geyiksuyu, Karşılar köyü ve bölgedeki karakolun karşısında olan tepede devam eden yangına müdahale etmek için hareket etti. Ancak Karşılar Karakolu kontrol noktasında durdurulan araçların geçişine izin verilmedi.

Askerler, valiliğin izni olmadığı gerekçesiyle yangın alanına geçişleri engelledi. Uzun süre bekledikten sonra Dersim merkeze geri dönenler bu kez girişteki polis kontrol noktasında durduruldu.

Bali deresindeki yangın yayılıyor

Öte yandan Munzur Vadisi Milli Parkı, Bali Deresi’nde 6 gündür devam eden yangın büyük bir alana yayılmış durumda. Yangının devam ettiği bölgede, karakolun döşediği mayınlardan dolayı müdahale edilemiyor. Yine Pülümür Vadisi Kutudere mevki Roj deresi civarında süren yangın kısmen kontrol altına alınmış durumda. Dersimlilerin tırmıklarla yangının olduğu alanın etrafında yapılan hendekler, yangının geniş bir alana yayılmasını engelledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.