Okumagrubu

Tarihte Bugün-17 Ağustos Depreminin Yıldönümü!

0 20

Bundan tam 18 yıl önce bugün, 17 Ağustos 1999’da Türkiye en karanlık günlerinden birini yaşadı. Saat 03:02’de merkez üssü Gölcük olan deprem 45 saniye içerisinde binlerce can aldı, faciadan sağ kurtulanlara ise ömür boyu unutamayacakları bir acı bıraktı ve Türkiye en uzun 45 saniyesini yaşadı.

1999 Gölcük Depremi, İzmit Depremi, Marmara Depremi ya da 17 Ağustos 1999 Depremi olarak anılan felaketin etki alanı çok genişti. Başta Kocaeli, Sakarya, Yalova,İstanbul ile civar il ve ilçelerde büyük bir yıkıma sebep olan deprem Ankara’dan İzmir’e çok büyük bir alanda hissedildi.Resmi raporlara göre, 17.480 ölüm, 23.781 yaralı oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285.211 ev, 42.902 iş yeri hasar gördü. Resmi olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50.000 ölüm, ağır-hafif 100.000’e yakın yaralı olmuştur. Ayrıca 133.683 çöken bina ile yaklaşık 600.000 kişiyi evsiz bırakmıştır. Yaklaşık 16 milyon insan, depremden değişik düzeylerde etkilenmiştir.

Elektrikler kesik, imkânlar kısıtlıydı. Dış dünya ile irtibat kesilmişti. Oysa ilk 24 saat depremde çok önemliydi. İlk arama-kurtarma çalışmaları halk tarafından gerçekleştirildi. İnsanlar kötü haberi önce radyodan duydular. Ertesi gün televizyon ekiplerinin olay yerine varması sonrasında Türkiye gördüklerine inanamadı.

Haberi alınca deprem bölgesine akın eden insanların oluşturduğu yoğun araç trafiği nedeniyle TEM ve E5 kilitlendi. Trafik, yaralıların deprem bölgesinden ambulanslarla çevre il ve ilçelerdeki hastanelere intikalini güçleştirirken yardım araçlarının da deprem bölgesine gelmesini geciktirdi. Bu durum acil afet politikalarının hayati önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

2010 yılında yayımlanan Meclis Araştırması Raporu’na göre 18.373 kişi hayatını kaybetti. 48 bin 901 kişi ise yaralandı.

Devletin bütün kurumları 17 Ağustos ve onu takip eden ilk birkaç günde tamamen etkisiz olduğu için insanların kaybettikleri yakınlarını hiçbir resmi işlem yapmadan toplu mezarlara defnetmek zorunda kaldıkları biliniyor. Bu nedenle can kaybının resmi rakamların üzerinde olduğu bir gerçek.

Binlerce kişi deprem bölgelerine yardıma koştu. Zonguldak maden işçileri küreklerini kapıp geldi. 51 ayrı ülkeden 1700 gönüllü arama-kurtarma çalışmalarına katıldı.

Yapım hatalarından çöken binaların müteahhitlerine yaklaşık 2100 dava açılmıştır. Bu davalardan 1800’ü hukuki boşluklardan dolayı cezasız sonuçlanmıştır. Geriye kalan 300 davanın 110 kadarında ceza verilmiş, bir çoğu ertelenmiştir. Bunun dışında kalan davalar ise 16 Şubat 2007 tarihinde 7.5 yıllık zaman aşımı süreleri dolduğu için zaman aşımına uğramış ve düşmüştür.

İnsan canını önemsemeyen, riskli binalarla her yeri beton yığınına çeviren bu çarpık kentleşme, kaçak yapılar,daha ucuza mal olması için malzemeden çalan mütahhitler kapitalist sistemin insan üzerinde nasıl yok eden bir unsur olduğunu gözler önüne seriyor.Daha fazla para uğruna kalitesiz bir yaşamı insana sunanlar gereken cezayı almamakla birlikte en küçük sarsıntıda o kötü gün akıllarımızdan çıkmıyor bir de şu cümle

”Sesimi duyan var mı?”

Memleketi karış karış özelleştirip satanlar, memleketin topraklarını rant pazarına çevirenler..Kendilerini sadece beton yığınlarının arasında güvenli hissedebilir.Yıllarca sömürdüğü güvencesiz sağlıksız şekilde bir yaşamı halka reva görenler örgütlü halkın karşısında hesap vereceği gün gelecek…Çarpık kentlerden çıkıp gelen emekçi halk konforlu kaçak saraylarınızdan çıkarıp muhteşem gökdelenlerinizi ve sizi tarihin çöplüğüne gönderecek.

*

17 Ağustos Depreminde Yaşamını Yitirenleri Saygıyla Anıyoruz

Leave A Reply

Your email address will not be published.