Okumagrubu

Haziran’dan Laik Eğitim Mitingine Çağrı: Eğitimin ‘ENSAR’laştırılmasına Hayır!

0 33

‘Eğitim sistemindeki değişiklikler, hem kindar ve dindar hem de kula kulluk eden nesiller yetiştirmeyi, biat toplumu yaratmayı amaçlınıldığını’ belirten Haziran Hareketi,  9-10 Eylül tarihleri arasında Ankara’da yapacağı Eğitim Kurultayı’nın ardından 17 Eylül’de İstanbul Kartal’da Laik Eğitim Mitingine çağrıda bulundu.

‘Daha çok din, Daha az bilim’ anlayışına karşı, çocuklarımızın hayalleri, gönenci ve geleceği için, geleceğimiz için laik ve bilimsel eğitim için omuz ver!’  diyen Birleşik Haziran Hareketi, “9-10 Eylül’de Eğitim Kurultayı’nda, 17 Eylül’de Kartal’da Laik Eğitim Mitingi’nde buluşalım” çağrısında bulundu.

Haziran’dan yapılan açıklama şöyle:

9-10 Eylül’de Eğitim Kurultayı’nda, 17 Eylül’de Kartal’da Laik Eğitim Mitingi’nde Buluşalım.

“AKP iktidarı, rejimi değiştirme çabasını son hızla sürdürüyor. Eğitime yönelik dinsel kuşatma, AKP’nin bir din devleti kurma hedefinin en önemli ayağı olarak öne çıkıyor.

4+4+4 eğitim modeliyle hız kazanan gerici program, çok daha büyük ve kapsamlı düzenlemeler eşliğinde başka bir aşamaya taşınıyor. Cihat eğitiminin müfredata eklenmesi, evrim teorisinin çıkarılması ve müfredatın dinselleştirilmesi bu adımlardan sadece birkaçıdır. Müfredat artık ‘Daha çok din, Daha az bilim’ anlayışıyla oluşturuluyor. Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı, Ensar Vakfı gibi dinci tarikat-cemaat ve vakıflarla Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokollerle birlikte eğitimde paralel örgütlenmenin önü açıldı.

İmam Hatip Liselerinin sayıları ise yeni düzenlemelerle çoğaltılıyor. Kurum Açma Kapama ve Ad Verme Yönetmeliği ile küçük yerleşim yerlerinde imam hatip okulu dışında okul açmak artık mümkün olmayacak, üstelik var olan okullar da kapatılabilecek. Bu gibi düzenlemelerle çocuklarımız taşımalı eğitim sistemine ve cemaat-tarikat yurtlarında kalmaya mahkum ediliyor, yeni Ensar skandallarının, Aladağ yangınlarının önü açılıyor. İmam hatip okullarının çoğaltılması yetmiyor, bütün okullar imam hatipleştiriliyor.

Eğitim sistemindeki değişiklikler, hem kindar ve dindar hem de kula kulluk eden nesiller yetiştirmeyi, biat toplumu yaratmayı amaçlıyor. Bu anlayış, özgür düşünmeyi merkeze koyan bilimsel ve evrensel bir eğitim sistemini bütünüyle çökertmiştir. Çocukların tarikatlara teslim edilmesinin ana okul yaşına kadar indiği, İslamcı yurtlarında öğrencilerin geleceklerinin heba edildiği, karma eğitimin kaldırılmasının önerildiği karanlık bir ortamda laik ve bilimsel eğitimi savunmak ve yeniden inşa etmek, yalnızca eğitimcilerin değil toplumun tüm ilerici güçlerinin sorumluluğudur.

HAZİRAN, çocuklarımızın karanlık tarikatların eline teslim edilmek istendiği bu eğitim düzenine karşı laik ve bilimsel eğitim mücadelesini yükseltecektir.

Bu mücadelenin parçası olarak 9-10 Eylül’de Ankara’da Eğitim Kurultayı’mızı toplayarak, eğitim alanında gericiliğe karşı mücadele yürütenlerle birlikte yol haritamızı belirleyeceğiz.

17 Eylül’de ise İstanbul Kartal’da gerçekleştirilecek olan Laik Eğitim Mitingi’nde olacağız. 17 Eylül’de okulları, çocuklarımızı savunmak için hep birlikte olmaya, bu çağrıyı büyütmeye davet ediyoruz.

Taleplerimiz memleketin ve öğrencilerin, ailelerin aydınlık geleceği içindir: ENSAR’la ve tarikatlarla yapılan protokoller derhal iptal edilmelidir. Çocuklarımızı ayrıştıracak cihat eğitimi gibi dinci içerikler müfredattan çıkarılmalıdır. İlköğretim ve ortaöğretimde İmam Hatipleştirilme zihniyetine son verilmelidir. Eğitim sistemimiz laik, bilimsel ve kamusal temeller üzerinde yükselmelidir. Her yurttaşa eşit, parasız, nitelikli eğitim hizmeti sunulmalıdır.

‘Daha çok din, Daha az bilim’ anlayışına karşı, çocuklarımızın hayalleri, gönenci ve geleceği için, geleceğimiz için laik ve bilimsel eğitim için omuz ver!”

Foto: Arşiv

Leave A Reply

Your email address will not be published.