Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_0fdl90mob4iidafrritd9p5f91, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Tekirdağ Halkı Ormanları İçin Ayaktalar – Okumagrubu
Okumagrubu

Tekirdağ Halkı Ormanları İçin Ayaktalar

0 48
Tekirdağ’ın Saray ilçesinde açılmak istenen taş ocaklarına karşı Alevtaş Madencilik tarafından düzenlenmek istenen “halkı bilgilendirme toplantısı” yöre halkı tarafından protesto edildi.
Bölgedeki  ormanlarda yapılmak istenen taş ocağı, santral gibi projeler için süren dava süreçleri devam ediyor. Saray Doğayı Koruma Derneği avukatlarından Demet Karpat Erol, geri döndürülemez doğa yıkımlarına yol açacak bu girişimlere karşı kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Protestonun ardından bölgede taş ocağı istenmediğine dair imza toplandı.
Güngörmez’de düzenlenmesi planlanan toplantıya katılmayarak toplantı salonunun dışında protesto düzenleyen gruba Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ın yanı sıra yöredeki sivil toplum kuruluşları ve muhtarlar da katıldı.
Saray Doğayı Koruma Derneği avukatlarından Mustafa Kurtul Karabulutlar yaptığı basın açıklamasında hazırlanan raporlarda çevre sağlığı ve kamu yararının görmezden gelindiğinin altını çizdi. Kuzey Ormanları’nın devamı niteliğindeki Istrancalar’da taş ocağı bahanesiyle doğanın talan edildiğini belirten Karabulutlar, bölgede hayati öneme sahip su kaynaklarının, mantarcılığın ve manda yetiştiriciliğinin raporlara yansıtılmadığını ifade etti.
Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban yaptığı konuşmada her zaman doğayı savunduklarını söyledi ve halkın haklı mücadelesine sonuna dek destek vereceklerini belirtti. Güngörmez muhtarı Şefik Akdere taş ocağı gibi büyük yıkıma sebep olan faaliyetleri istemediklerini ve yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtti.
 Aynı zamanda hukuki bir gereklilik olan bilgilendirme toplantısını gerçekleştiremeyen şirket yetkilileri halkın protestosu eşliğinde Güngörmez’den ayrıldı. Jandarmanın yoğun güvenlik önlemi aldığı protesto, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Sermaye defol bu ormanlar bizim” sloganları eşliğinde sona erdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_0fdl90mob4iidafrritd9p5f91, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0