Okumagrubu

Tarihte Bugün-Ölüm Yıl Dönümünde Ruhi Su’ yu Saygıyla Anıyoruz

0 33

Tarihte bugün ölüm yıl dönümü olan Ruhi Su’ yu en güzel türküleriyle saygıyla anıyoruz.

Van’da dünyaya geldi. Çocuk yaşlarda önce babasını sonra da annesini kaybetti. Yoksul bir ailenin yanına verildi. Bir süre de Öksüzler Yurdu’ nda kaldı. İlkokul 4. sınıftayken keman çalmaya başladı. 1925 yılında İstanbul’da bir askeri okulda eğitim aldı. Daha sonra Adana Öğretmen Okulu’ nda okurken, Ankara’ya Müzik Öğretmenliği Okulu’na (Musiki Muallim Mektebi) geçti. 1942 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarını’ nın Şan bölümünden mezun oldu. Bu süreçte Ankara Cebeci İkinci Ortaokulu` nda ve ardından Hasanoğlan Köy Enstitüsü’ nde müzik öğretmenliği yaptı.

 

Ruhi Su, 1952-1957 yılları arasında 1951 Türkiye Komünist Partisi (TKP)  tevkifatı dolayısı ile hapis yattı. 1960’ta İstanbul’da Taksim Belediye Gazinosu’ nda sahneye çıkan Ruhi Su, bir yandan da halk türkülerini kaydedip, arşivleme görevini üstlendi. Bu arada radyoda da ‘Basbariton Ruhi Su Türküler Söylüyor’ anonsuyla sunulan bir radyo programı yaptı. Bu programlardan birinde söylediği “Serdari Halimiz Böyle N’ olacak? Kısa çöp uzundan hakkın alacak” türküsü nedeniyle radyodaki işine son verildi.

 

Söylediği türkülerdeki siyasi vurgular nedeniyle aleyhinde kampanyalar başlatılan ve işini kaybeden sanatçı, türküleri derleyip, yeniden yorumlama işine kendi başına devam etti. 1975′ te Dostlar Korosu’ nu kurdu. 1978’den sonra ürettiği kasetlerle halk müziğinin, yaygınlaşmasına büyük katkıda bulundu.

Ruhi Su, 12 Eylül yönetiminin engellemeleri yüzünden yurtdışında tedavi şansı bulamadı ve 20 Eylül 1985′ te öldü. Mezarı İstanbul Zincirlikuyu’ dadır. Ruhi Su’ nun cenaze törenine binlerce kişi katıldı ve cenaze 12 Eylül döneminin ilk büyük kitle gösterisi haline dönüştü. Cenazede gözaltına alınan 163 kişi İstanbul siyasi şubede 15 gün süreyle gözaltında tutuldu.

Kendisi Alevi Deyişlerini okumuş, Pir Sultan’ın, Hatayi’ nin ve diğer ozanların deyişlerini yorumlamıştır. Nazım Hikmet’in şiirlerini ilk besteleyenlerdendir. 1954′ te hapisteyken söylediği Mahsusmahal adlı türküsüyle ünlendi.

 

Ruhi Su, ölümüne kadar 16 tane 45′ lik plak, 11 uzunçalar çıkardı. Ölümünden sonra kurulan Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı aracılığıyla eşi Sıdıka Su (ölümü-18 Ekim 2006) ve oğlu Ilgın Su özel arşivlerdeki ses kayıtlarından yararlanarak plak, kaset ve CD üretimini sürdürdüler. Vakfın merkezi Beyoğlu, İstanbul’da. (EÜ)

 kaynak: bianet.org,vikisosyalizm

Leave A Reply

Your email address will not be published.