Okumagrubu

Edirne Nar Kadın Dayanışması’nın 2. Duruşması Ertelendi

0 24

Önceki yıl Edirne’ye gelerek konferans vermek ” 6 yaşındaki çocukla evlenebilir, çalışan kadın fuhuşa hazırlık yapan sürece destek oluyor” sözleri söyleyen Nurettin Yıldız’a karşı başlatılan mücadelede tehdit ve hakaretler aldıkları suç duyurusunda bulunan Nar Kadın Dayanışma Ağı üyeleri, sivil toplum kuruluşları ikinci kez hakim karşısına çıktıkları duruşma 18 Ocak’a ertelendi.

Edirne İslam Gençliği Derneği Başkanı Habil Mert’in hakaret, halkı kin ve nefrete tahrik ettiği gerekçesiyle  Okuduğunu’nün da destek verdiği 59 kişinin başvurusuyla, Mert hakkında Edirne 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan kamu davasının ikinci duruşması dün yapıldı. Mahkeme müştekierinin isimlerinin okunmasının ardından iddianamenin okunmasının ardından sanık Habil Mert savunmasını yaptı.

Tahrik suçunu müştekiler işlemiş

Mert savunmasında “Geçen duruşma çıkışında katılanların vekili benim savunmamda verdiğim örneği (Bizi yakmakla tehdit etti) şeklinde göstermiştir. (Madımak olaylarını benzer olarak bizi duruşmada tehdit etmiştir) şeklinde beni tehdit etmiştir” dedi.

Mert’in avukatı Muhammed İkbal Kavalcı müştekilere kendilerine yönelik hakaret veya tehdit olup olmadığını sorulmasını istedi. Kavalcı, diğer savunmalarını ise müştekilerin ifadelerinin tamamlanmasının ardından ayrıntılı olarak belirteceklerini söyledi. Mert’in diğer avukatı Samet Beyicioğlu da dosyada isnat edilen suçlara ilişkin delil ortaya sunulmadığını belirterek, “Suçun unsurları oluşmamıştır, müştekiler bu dosyada mağdur olan kişiler değillerdir. Yapılan paylaşımlarda genel bir ifade vardır, şahıs belirtilmemiştir. Bu yüzden de suçun unsurları oluşmamıştır. Yapılan paylaşım sonrasında herhangi bir sosyal olay yaşanmamıştır. Bu nedenle halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunun unsurları da oluşmamıştır” dedi. Dosyada haksız tahrik ve meşru müdafaa hükümlerinin de değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Beyicioğlu, “Yapılan tehdit ve hakaretler müştekilere yönelik olmadığından katılma taleplerinin reddine karar verilmesini talep ediyoruz. Müştekiler aslında sanığın paylaşımlarını değil, sanığın bizzat kimliğini şikayet etmişlerdir. Sanık İslami kimliği ile tanınan bir kişidir bu yüzden onun hakkında şikayetçi olmuşlardır” dedi

Avukat Can Çavuş, Mert’in paylaşımlarında kişi belirtmediğini fakat paylaşımlarında belirli bir kesimi hedef aldığının sabit olduğunu belirterek, “Müştekilerin hepsi de bu kesime ait olan kişilerdir. Suçun mağdurudurlar” dedi. Çavuş, ayrıca detaylı beyanda bulunmak için mahkemeden süre talep etti.

Duruşma diğer mustekilerin de davaya katılması talebiyle yargılamayı 18 Ocak 2018  tarihine erteledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.