Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_8rs0q53aiml92oh7jbda953cv5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
HDP’nin Diyarbakır Mitingine Yapılan Bombalı Saldırıya İlişkin Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı – Okumagrubu
Okumagrubu

HDP’nin Diyarbakır Mitingine Yapılan Bombalı Saldırıya İlişkin Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı

0 70

HDP’in 5 Haziran 2015 tarihindeki Diyarbakır mitingine yapılan bombalı saldırıya ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı.

Diyarbakır’da 5 Haziran 2015’te HDP’nin seçim mitingine dönük IŞİD tarafından düzenlenen bombalı saldırıda 5 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma dosyasında yer alan görüntülerde, Orhan Gönder’in iki bombayı nasıl yerleştirdiği, polislerin bombanın bulunduğu çöp kutusuna baktığı halde bombayı görmediği ve bombaya yönelen arama köpeğinin uzaklaştırıldığı görülüyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan soruşturma soncunda müfettişlerin hazırladığı raporda da ihmaller zincirine yer verilmişti. Rapora rağmen polis memurlarına sadece 4 aydan 2 yıla kadar kademe durdurma ve 4’te bir maaş kesme cezası verilmişti.

Evrensel’den Birkan Bulut’un haberine göre görüntülerde Orhan Gönder’in miting alanına polis araması yapılmadan önce elinde bir poşetle geldiği görülüyor. Görüntülere bakıldığında, Gönder henüz tenha olduğu saatlerde alanda keşif yapıyor. Ardından saat 11.41 sıralarında elindeki poşetten çıkardığı patlayıcıyı çöp kutusuna koyuyor. Sonra ikinci patlamanın olduğu çay ocağına doğru yürüyor ve tezgahın altına elindeki poşeti bırakıyor.

KÖPEK UZAKLAŞTIRILIYOR

Görüntülerde bomba uzmanı polis birinci bombanın konulduğu çöp kutusunu kontrol ediyor. Ardından bomba köpeği “Üzüm”ü de yanına alarak aramaya devam ediyor. Arama köpeği çöp kutusuna yöneliyor ancak köpeği tutan polis köpeği çekiştirerek devam ediyor. Köpeğin arkasında inceleme yapan bomba uzmanı A.K. de çöp kutusunu kontrol ediyor. A.K. kafasını uzatarak çöp kutusunu yukarıdan kontrol ediyor. Ayağı ile çöp kutusunun tabanını yokluyor. Ancak o da bombayı tespit edemiyor.

Daha önce basına yansıyan bir görüntüde ise Gönder’in tezgahın yanında bulunan bir kişi ile sohbet ettiği de ortaya çıkmıştı. Gönder verdiği ifadesinde mavi tişörtlü bu şahsı tanımadığını, yolda karşılaşıp sohbet ettiğini ileri sürmüştü. Ancak, Gönder’in söz konusu kişi ile daha önce yayınlanan görüntülerde de birlikte miting alanına girdiği kişilerden biri olduğu anlaşılıyor. Polis, Gönder ve yanındaki şahsı uzaklaştırma ihtiyacı duyuyor ancak herhangi bir kimlik sorgusu yapmıyor.

OKUL BAHÇESİ ARANMADI

İkinci patlayıcının alan aramasından önce konulduğu belirtilen Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinin aranmadığı tespit edildi. Mitingde görev alan polisler verdikleri ifadelerde okul bahçesinde görev almadıklarını, sadece  okul çevresinde ve kapılarında görevlendirildiklerini söylediler. Ancak miting alanında alınan tedbirlerden sorumlu komiser yardımcısı M. A. C. ise ikinci bombanın bulunduğu okul bahçesinde arama yaptırdığını söylemişti. Okul bahçesinde arama yapıldığı yalanı, görüntülerle çürütülmüş oldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_8rs0q53aiml92oh7jbda953cv5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0