Okumagrubu

Şişecam İşçilerin Yürüyüşüne OHAL Engeli

0 21

Paşabahçe Kırklareli Cam fabrikasında fırın kapatma gerekçesiyle işten atılan ve direnişe geçen 90 işçinin, ‘İş, aş, adalet’ talebiyle Lüleburgaz’dan Tuzla’daki Şişecam Genel Merkezi’ne başlattığı yürüyüş Tekirdağ sınırında OHAL engeline takıldı.

Kırklareli’nde Şişecam’a bağlı Paşabahçe Cam Fabrikası’ndan bir süre önce çıkarılan gün önce çıkarılan 90 işçi, işlerine geri dönmek için Lüleburgaz ilçesinde bulunan Kristal-İş Sendikası Trakya Şubesi’nin önündeki direnişlerinin ardından Cuma günü Tuzla’da bulunan Şişecam Genel Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Lüleburgaz halkına teşekkür

Lüleburgaz’da kurdukları çadır önünden yürümeye başlayan cam işçileri ilk geceyi Evrensekiz sapağında geçirdi. İlk gün beklediklerinden fazla destek aldıklarını ifade eden işçiler, “Lüleburgaz halkına bir kez daha çok teşekkür ederiz. İlk 10 kilometrede bizi yalnız bırakmadılar. Moraller çok yüksek” dedi.

Lüleburgaz halkının yoğun desteğiyle yürüyüşe başlayan işçiler, dün Tekirdağ İl Sınırı’nda bulunan Büyükkarıştıran beldesine geldikleri esnada, polislerin engellemesiyle karşılaştı.

Yürüyüşe yasak

Yürüşün Kırklareli etabını tamamlayan işçiler daha sonra geceyi geçirmek için Tekirdağ il sınırında bulunan bir dinlenme tesisine geldikleri sırada bölgeye jandarma ve polis ekipleri tarafından barikat kuruldu. Yürüyüşün OHAL kapsamında Tekirdağ Valiliği’nin kararıyla yasaklandığını bildiren güvenlik güçleri, işçilerin Büyükkarıştıran’dan ileri yürümesine izin verilmeyeceğini açıkladı. Valiliğin yasaklama kararında, “Marjinal grupların yürüyüşe katılarak eşlik ettikleri ve moladan sonra ayrıldıkları, şahısların kolluk kuvvetlerinin güvenlik önlemlerini gözlemlediklerini, yürüyüş esnasında marjinal gruplar tarafından kamu düzenini ve kamu sağlığını bozacak, halkın can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek eylemlere dönüştürülebileceği…” ifadelerine yer verildi.

Çevre illerden destek

İşçilere bugün, çevre illerden dayanışma ziyaretleri yapıldı. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nin diğer ilçelerinden gelen yurttaşlar, işçilere desteklerini iletti, Ziyarette işçiler ile grev halayı çekilirken, sık sık “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz” sloganı atıldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.