Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_488d99jg3s5bjvh25oktdsc6f7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
HAZİRAN: Cama Hayat Verenlerin Yanındayız – Okumagrubu
Okumagrubu

HAZİRAN: Cama Hayat Verenlerin Yanındayız

0 64

Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’nda fırın kapatma gerekçesiyle işten atılan ve “İş, aş, adalet” talebiyle Tuzla’daki Şişecam Genel Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçen 90 işçinin yürüyüşü OHAL gerekçesiyle engellennemsine Haziran’dan tepki geldi.

Engellemeye gerekçe olarak gösterilen güvenliğin, halkın ve emekçilerin güvenliğiyle bir ilgisinin olmadığına vurgu yapılan HAZİRAN’ın açıklamasında, ”AKP iktidarının güvenlikten anladığı sermayenin, yani gücü elinde bulunduranların güvenliğidir” ifadeleri kullanıldı.

HAZİRAN’ın yaptığı açıklama şöyle:

“Türkiye, OHAL’le birlikte sınıf mücadelesinin bilindik yasalarının vahşi bir şekilde uygulandığı bir ülke haline geldi. Taşeronluk, iş cinayetleri, grev yasakları ve işten çıkarmalar yaygınlaştı.

OHAL en çok emekçiyi, özgürlük ve hak arayışı mücadelesi yürütenleri vurdu. Bunun en son örneği Cam sektöründe yaşandı.

Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’nda fırın kapatma gerekçesiyle işten atılan ve “İş, aş, adalet” talebiyle Tuzla’daki Şişecam Genel Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçen 90 işçinin yürüyüşü OHAL gerekçesiyle engellendi.

Daha önce patronlara hitaben yapılan bir konuşmada OHAL’in gerekçesi bizzat Erdoğan tarafından “grev tehditi olan yerlere anında müdahale etmek” olarak tanımlanmıştı. Bir kez daha, işlerine geri alınma talebiyle yürüyüş yapan işçilerin karşısına “güvenlik” gerekçesi çıkarıldı. Polis ve jandarma marifetiyle yürüyüş durduruldu.

Gerekçe olarak sunulan güvenliğin halkın, emekçilerin güvenliğiyle bir ilgisi yoktur. AKP iktidarının güvenlikten anladığı sermayenin, yani gücü elinde bulunduranların güvenliğidir.
Cam işçileri, aileleriyle birlikte ekmekleri ve gelecekleri için direniyor.
İşlerine geri alınma talepleri son derece insani, emeğin haklarının korunmasıyla ilgili son derece haklı bir taleptir.

İşçilere reva görülen bu uygulama, sermayenin çıkarlarının korunması esasına dayalı bir uygulamadır.
Ancak her ne yaparlarsa yapsınlar, önünü hangi yöntemle kesmeye çalışırlarsa çalışsınlar sonunda kazanan emeğin örgütlü mücadelesi olacaktır.

Sonunda emek kazanacak, cama hayat verenler kazanacak, biz kazanacağız.

Birleşik HAZİRAN Hareketi”

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_488d99jg3s5bjvh25oktdsc6f7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0