Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_voh85j9m4orcmfvgiljn8oj3m4, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
“Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar Yüzde 700 Arttı” – Okumagrubu
Okumagrubu

“Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar Yüzde 700 Arttı”

0 54

Diyarbakır Barosu’nun 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla hazırladığı raporda, 2016 yılında evlenen her yüz kişiden 18’inin çocuk olduğu, son 10 yılda ise 482 bin kız çocuğunun evlendirildiği belirtildi. Diyarbakır Çocuk Hakları Barosu üyesi Av.Asiye Demir, çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının son 10 yılda yüzde 700 arttığını söyledi.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ile bölge baro başkanlarının katımıyla 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle baronun Adli Yardım Binası’nda basın toplantısı düzenlendi.

Çocuk hak ihlallerine ilişkin hazırlanan raporu açıklayan Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Asiye Demir, “Bu yılda her yıl olduğu gibi dünya çocuk hakları gününde çocukların ne kadar acımasız bir dünyada yaşadıklarını, en yakınlarından bile kendilerine yönelen tehlikelere karşı ne kadar savunmasız olduklarını, kısaca çocuk olmanın dünyada ve Türkiye’de ne kadar zor olduğunu hatırlatmak zorunda kalmaktayız” dedi.

CİNSEL İSTİSMAR VAKALARINDA YÜZDE 700’LÜK ARTIŞ

Çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının son 10 yılda yüzde 700’lük bir oranla artış gösterdiğini anlatan Demir, sadece 2016 yılı içerisinde çocuğun cinsel istismar suçundan 15 bin 51 dava açıldığını söyledi.

Demir, “Gerçekleşen cinsel istismar vakalarının yüzde 15 ile 20’sinin adli makamlara yansıdığı göz önüne alındığında tablonun ne denli vahim olduğu açık olarak görülmektedir. Bu vahamet arz edici tablonun yanı sıra bizleri asıl kaygılandıran, kayıtlara geçmeyen istismar vakalarının birçoğunun çocukların devlet koruması veya devlet çatısı altında iken uğramış oldukları istismarın yine kamu otoritesi eliyle kapatılıyor olması gerçeğidir” diye konuştu.

2016 yılında evlenen her yüz kişiden 18’inin çocuk olduğunu vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

“Son on yılda evlendirilen kız çocuğu sayısı 482 bin 908’e ulaşmıştır. Yine 15-17 yaş arası 17 bin 789, 15 yaş altı 244 kız çocuğu doğum yapmıştır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuk işçi kavramı artık normal bir durum haline gelmiştir. Kamunun da yanlış uygulamaları sonucu bu durum artık benimsenmiştir. Çocuk emeğinin ucuz olması, işverenlerin yasal yükümlülüklerden kaçınması çocuk işçiliğini daha da cazip hale getirmiştir. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ile çocuk işçisinin ismi çırak olarak değiştirilmiş ve çocuk emeğinin sömürülmesi meşru bir zemine oturtulmuştur. SGK verilerine göre 1milyon 170 bin çocuk işçi, çırak adı altında devlet eliyle çalıştırılmaktadır. Meslek edinimi amacıyla çıkarılan yasalar bunlara ait yanlış uygulamalar ile çocuk işçi kavramı daha da genişletilmiş ve içinden çıkılamayacak bir hale getirilmiştir.”

2016 yılında Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre çocuk işçi sayısının 708 bine ulaştığını anlatan Demir, iş kazasında 56 çocuğun hayatını kaybettiğini belirtti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_voh85j9m4orcmfvgiljn8oj3m4, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0