Okumagrubu

Okumagrubu, Sabahattin Ali’yi Şiirlerle ve Şarkılarla Andı

0 46

Okmagrubu, Trakyalı ünlü yazar ve şair Sabahattin Ali’yi şiirleriyle ve bestelenmiş şarklarıyla kendi toprağında andı.

Okumagrubu, Edirne’nin Gümülcine sancağına  bağlı Eğridere’de 25 Şubat 1907’de doğan ve 2 Nİsan 1948 yılında ajan olarak bilinen Ali Ertekin tarafından Kırklareli’nde katledilen Sabahattin Ali’yi ölümünün 69. yıldönümünde anma etkinliği gerçekleştirdi.


Şems Cafe’de gerçekleştirilen etkinliğe Edirne Halkevi, Trakya Öğrenci Kollektifleri, HTKP, Devrimci Parti üyelerinin ve Edirne halkı da geniş katılım gösterdi.Etkinliğin açılış konuşmasını Ezgi Şahmo gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasının ardından Sabahattin Ali’nin şiirleri okundu ve romanlarından kesitler sunuldu. Etkinliğin sunumunu gerçekleştiren Şahmo, Sabahattin Ali’nin hikayesini akıcı bir dille anlattı.

Sabahattin Ali’nin bestelenmiş şiirlerinden “Uzakta, Kara Yazı, Leylim Ley, Göklerde Kartal Gibiyim, Aldırma Gönül, Dağlar”  parçalarının Okumagrubu Korosu’nun seslendirildi. Koronun parçaları seslendirmesinin ardından hep bir ağızdan “Okumagrubu da HAYIR diyor ” denildi.

https://youtu.be/OivTv8w2yD0

Etkinliğin sonunda sunucu “17 Nisan’da Hayırlı bir sabaha uyanmak umuduyla, tüm değerli dostlarımıza katılımları için teşekkür ediyoruz” dedi.

SABAHATTİN ALİ KİMDİR?

1907 yılında doğan Sabahattin Ali, Kuyucaklı Yusuf (1937), İçimizdeki Şeytan (1940), Kürk Mantolu Madonna (1943) romanlarının ve Değirmen (1935), Kağnı (1936), Ses (1937), Yeni Dünya (1943), Sırça Köşk (1947) öykülerinin yazarıdır. Şiir çalışmaları da olan yazar hayatı boyunca yazdıklarından dolayı çeşitli kez hapse girmiş, öğretmenliği elinden alınmıştır.

Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz’la beraber Marko Paşa, Malum Paşa, Merhum Paşa, Öküz paşa gibi siyasal mizah dergileri çıkaran Ali, hayati tehlikesinden dolayı sınır dışına çıkmaya çalışırken bir tetikçi tarafından katledilmiştir

Leave A Reply

Your email address will not be published.