Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_g74a7f5d1t91onnkirul9dsq15, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Tarihte Bugün-Neden ”25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ ? – Okumagrubu
Okumagrubu

Tarihte Bugün-Neden ”25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ ?

0 173

25 Kasım insanlık tarihinde kadına yönelik alçakça, vahşice bir şiddetin yıl dönümü, bir insanlık ayıbıdır. Bu tarih aynı zamanda savaşa, sömürüye, yoksulluğa karşı bir başkaldırının öyküsüdür. Mirabel kardeşlerin öyküsü.
Latin Amerika’da Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele yürüten Mirabel kardeşler (Patria, Minerva ve Maria) diktatörün askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra vahşice katledildiler.

Mirabel kardeşler özgürlük mücadelesinde kelebekler olarak anılmaya başladılar. Ve özgürlük kelebekleri insanlığın haklı kavgasında birer simge haline geldiler. Mirabel kardeşlerin katledildiği 25 Kasım tarihi ise “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak tüm dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddetin kınandığı bir gün, yani mücadele günü haline geldi.

Bugün dünyada ve ülkemizde egemen güçlerin kadınlara yönelik uyguladıkları şiddet politikaları artmaya devam ediyor. Bu da bizlere 25 Kasım’ın önemini ve anlamının derinleşmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Her yıl geleneksel olarak yapılan istatistiksel açıklamalar kadına yönelik ekonomik, fiziksel, psikolojik, cinsel gibi şiddet türlerinin rakamlarında artış olduğunu ortaya koyuyor.


Bu şiddet türleri ülkemizde de fazlasıyla mevcut. En son SSGSS yasasıyla kadınların yoğun mücadeleler sonucunda çalışma yaşamında kazandıkları hakları gasp edildi. Bu yasa ile kadınlar daha da yoksullaştırılarak, deyim yerinde ise, kadınlara sosyal şiddet uygulandı. Kriz bahanesiyle işten çıkarmalar arttı ve bu faturalar her zamanki gibi öncelikle kadınlara kesilmeye başlandı. Eğitimde fırsat eşitsizliğinden kaynaklı olarak kadınların eğitim hakları sürekli olarak gasp ediliyor. Cinsel taciz ve tecavüz (devlet eliyle işlenenler de dahil) görmezden gelinip, bu suçu işleyenler cezalandırılmak bir yana neredeyse ödüllendiriliyor. Töre ve namus adı altında işlenen kadın cinayetlerindeki artış ise her yıla oranla bu yıl daha fazla arttı. Bu örnekler ne yazık ki bu kadarıyla da sınırlı değil.


Sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya yaratma mücadelesi veren kadınlar bulundukları her alanda kadın sorununa dikkat çekmeye devam ediyorlar. Sokakta, iş yerinde, okulda, hayatın her alanında şiddet ve sömürüyle karşı karşıya kalan bütün emekçi kadınları bu sorunlara karşı dimdik, yılmadan mücadeleye davet ediyorlar.

 

Kadınlar 25 Kasım’da yine sokakta olacak!

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_g74a7f5d1t91onnkirul9dsq15, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0