Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_eod8lk9uqpn5ijqalpk5d47617, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
“Kadına Yönelik Şiddetin Örtbas Edilmesine İzin Vermeyeceğiz” – Okumagrubu
Okumagrubu

“Kadına Yönelik Şiddetin Örtbas Edilmesine İzin Vermeyeceğiz”

0 138

Kadınlar, Beyoğlu’nda bir mekanda kadına yönelik yapılan demir sopalı saldırıyı protesto edildi.

Kadınlar tarafından yapılan basın açıklamasında, “Bu sokaklarda daha birkaç gün önce Kadına yönelik şiddeti protesto ediyorduk. Bugün bu barın önünde arkadaşlarımıza yönelik şiddet için buluştuk. Dün gece erkek arkadaşıyla U2 Irish Pub’a gelen arkadaşımız, mekan sahibinin demir sopalı saldırısına uğradı. Erkek arkadaşının burnu kırılırken, kadın arkadaşımız da vücudunun çeşitli yerlerine darbeler almıştır.” denildi.

“Kadına yönelik şiddetin örtbas edilmesine izin vermeyeceğiz” diyen kadınlar yaptıkları basın açıklamasının tam metni şöyle:” Bu sokaklarda daha birkaç gün önce Kadına yönelik şiddeti protesto ediyorduk. Bugün bu barın önünde arkadaşlarımıza yönelik şiddet için buluştuk. Dün gece erkek arkadaşıyla U2 Irish Pub’a gelen arkadaşımız, mekan sahibinin demir sopalı saldırısına uğradı. Erkek arkadaşının burnu kırılırken, kadın arkadaşımız da vücudunun çeşitli yerlerine darbeler almıştır.

Barda iki İrlandalı’yla sohbet ederken, mekan sahibinin gitmelerini istediğini belirten kadın arkadaşımız, biraları bittikten sonra gideceğini söylemiştir.  Ancak mekan sahibi, elinde demir sopayla geri dönmüş ve iki arkadaşımıza da saldırmıştır. Dışarıya çıkarak yardım isteyen kadın arkadaşımıza esnaftan gelen yanıtlardan biri “boşuna uğraşmamalarını, polise şikayet ederlerde daha çok dayak yiyeceklerini söylemiştir. Görünen o ki bar sahibi şiddet konusunda mimlidir. Kaldı ki sosyal medyada aynı şahıs tarafından benzer saldırılara maruz kaldığını belirten onlarca insan çıkmıştır.

Tüm yaşananların ardından arkadaşlarımız polis çağırmışlardır. Polisin saldırganın ifadesini almak, saldırıya uğrayanları hastaneye götürmek istememiştir. Arkadaşlarımızın kendilerinin hastaneye gitmesini istemiştir. Bunu kabul etmeyince  ‘Suç duyurusunda bulunmuyoruz’ şeklinde bir kağıt imzalatmak istemiştir. Vücutta kırık var ise şikayet dahi aranmadan işlem yapması gerken polisler, saldırganın yanında tutum alarak, yaşanan bu şiddeti görmezden gelmeye çalışmıştır. Şiddete göz yuman da en az şiddeti uygulayan kadar sorumludur.

Kadına yönelik şiddetin örtbas edilmesine izin vermeyeceğiz.  Şiddetin engellenmesi yerine arka çıkanların da peşini bırakmayacağız. Yaşanan bu şiddeti kimse meşrulaştıramaz. Bu mekanın kapatılmasını istiyoruz evet. Çünkü bu işletme sahibinin ilk vukuatı değildir. Engel olmazsak son da olmayacaktır. Sosyal medyada yaşanan olay bugün teşhir edilmiştir. Benzer durumlara maruz kalan pek çok kişi de yaşadıklarını anlatmıştır.  Mekan sahibinin yandaşları ise kadın arkadaşımıza ve bizlere cinsiyetçi ve nefret dolu söylemlerle saldırmış, şiddeti aklamaya çalışmışlardır.

Buna izin vermeyeceğimizi tekrar söylüyor ve saldırganın ceza alması için elimizden geleni yapacağımızı tekrar söylüyoruz.

Yaşasın kadın dayanışması

İlerici Kadınlar Meclisi”

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_eod8lk9uqpn5ijqalpk5d47617, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0