Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_pe1a90kg93t5o1b9s2mu27mcq6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Tarihte Bugün-Adile Naşit’i Saygıyla Anıyoruz – Okumagrubu
Okumagrubu

Tarihte Bugün-Adile Naşit’i Saygıyla Anıyoruz

0 62

Tarihte bugün doğan Adile Naşit,yediden yetmişe herkesin severek izlediği bir sanatçı.Günümüzde kapitalizmin getirdiği içi boşaltılmış dizi -film kültüründen uzak başarılı oyunlar, filmler, diziler bıraktı .Bir de böyle güzel gülüşü…..

https://www.youtube.com/watch?v=4k_LWeUhxio

Tiyatrocu bir aileden gelen Adile Naşit’in babası komedi|komedyen Naşit Özcan (tuluatçı)- Komik-i Şehir Naşit, annesi de tiyatro oyuncusu Amelya Hanım’dır. Ağabeyi Selim Naşit ve 1950’de evlendiği eşi Ziya Keskiner de tiyatro sanatçısıdır.

 

Adile Naşit eşi Ziya Keskiner’in Temmuz 1982’deki ölümünden sonra 16 Eylül 1983 tarihinde Cemal İnce ile gizlice evlendi. Sinema dünyasında, Rıfat Ilgaz’ın ünlü eseri Hababam Sınıfı’ndan uyarlanan filmlerdeki müstahdem Hafize Ana rolü ile olduğu kadar, Münir Özkul ile karşılıklı oynadığı filmlerdeki “Anne” rolleriyle de ünlenen Adile Naşit 11 Aralık 1987’de doğduğu şehir olan İstanbul’da 57 yaşındayken bağırsak kanseri sonucu yaşamını yitirmiştir.

 

Cenaze töreni 13 Aralık 1987 tarihinde Şişli Camii’nde düzenlendi. Öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığına defnedilmiştir.İstanbul Karacaahmet mezarlığında ilk eşi Ziya Keskiner ve oğlu Ahmet Keskiner (1951-1966) ile birlikte yatmaktadır.

 

Oyunlarında ve sinema filmlerindeki anne tiplemesi, kendine has üslûbu ve kahkahası onu Türk Sinemasının unutulmaz isimleri arasına yerleştirmiştir. Adile Naşit canlandırdığı anne karakterleri nedeniyle 1985 yılında Yılın Annesi seçilmiştir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_pe1a90kg93t5o1b9s2mu27mcq6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0