Okumagrubu

Demirtaş’ın Davası Ertelendi

0 18

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 14 ay sonra ilk kez hakim karşısına çıktı. İstanbul Bakırköy Adliyesine getirilen Demirtaş’ın mahkemesi 17 Mayıs’a ertelendi.

Bakırköy Adalet Sarayı’nda bulunan 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 4 yıla kadar hapsi istenen başka suçtan tutuklu bu davadan tutuksuz yargılanan sanık Selahattin Demirtaş getirildi.

Demirtaş’ı çok sayıda avukat temsil etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı duruşmada avukatı Ferah Yıldız temsil etti. Duruşmayı HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP milletvekilleri ve CHP milletvekillerinin yani sıra Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ile çok sayıda izleyici takip etti.  Duruşma salonu tamamen dolarken bazı izleyiciler salon dışında kaldı. Salona giren Demirtaş izleyicilere el salladı. Jandarma Demirtaş’ın etrafında etten duvar ördü. Duruşmayı bazı konsolosluklardan temsilciler de izledi.

Hakkında çok sayıda dava bulunan Demirtaş 14 aydır hiç duruşmaya çıkmamıştı.

Demirtaş yargıcın, “Adresiniz?” sorusuna, “Türkiye Büyük Millet Meclisi” diye yanıt verdi.

Demirtaş ev adresiyle ilgili bilgi verirken de “Eşim burada o bilir” dedi.  Cep telefonunu numarası sorulduğunda, “Dışarıda kaldı” ise diye yanıt verdi.

Demirtaş savunmasına, “Dokunulmazlıkla ilgili usulsüzlükler konusunda dair ara karar verilmeli. SEGBİS kaydı yapılacak ama bunların özet olarak tutanağa geçmesini istiyorum” diyerek başladı.

İşte savunmadan bazı notlar…

15.45 – Gelecek duruşma 17 Mayıs’a ertelendi

15.41 – Demirtaş: SEGBİS ile karar verecekseniz kabul etmiyorum.

15.25 – Demirtaş: AYM bile politik baskı altında artık; ama dosyayı AYM’ye götürmenizi bekliyoruz.

15.10 – Demirtaş: Şu an Binali Yıldırım kadar dokunulmazım, kaçmaya kalksam yakalamaya kalkmaları suç olur. Şentop, dokunulmazlıklarımızın bu şekilde kaldırılmasının Anayasaya aykırı olduğunu itiraf etti. Bu şekilde tutuklanmam Anayasaya aykırıdır. Bu konuyu AYM’ye taşımanız gerekir.

15.03 – Demirtaş: Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulune göre kaldırılması gerekiyor. Bir vekil dokunulmazlığı dönem sonuna kadar kaldırılır. Herhangi bir vekil hakim huzuruna çıktığında dokunulmazlığı olmaması lazım. Burada bir ucubelik vardır. Bu itirazları anlatmaya çalıştık ama HDP’li vekiller hedefleştirildi. Hakkımızda açılan hiçbir soruşturmada mahkeme görevi olan denetimi yapmadı. Başvuru taleplerimiz reddedildi. Dokunulmazlıkların düzenini içeren madde denetime tabii tutulmamıştır.

15.00 – Demirtaş: 20 den fazla dosyayla yargılanıyorum, ilk defa hâkim karşısına çıkartılıyorum. Toplam 97 duruşma yapıldı benim yokluğumda. 20 defa SEGBİS dayatması uygulandı.

14.57 – Kimlik tespiti sırasında adresini ‘TBMM Ankara’ olarak veren Demirtaş, ‘mesleğiniz?’ sorusuna ise ‘avukat ve milletvekili’ dedi. Demirtaş, “Duruşmada sanık sıfatıyla tutuksuz olarak yargılanıyor olmama rağmen maalesef ki tutuklu olarak getirildim. 14 aydır ilk defa hakim karşısına çıkıyorum” dedi.

14.45 – Selahattin Demirtaş, salona yoğun jandarma ablukası altında girdi. Kimlik tespiti sırasında adresini “TBMM Ankara” olarak veren Demirtaş, “Mesleğiniz?” sorusuna ise “Avukat ve milletvekili” dedi.

NE OLMUŞTU?

Demirtaş’ın “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapsi isteniyor. HDP’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan Selahattin Demirtaş çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak 4 Kasım 2016 tarihinde Edirne Cezaevi’ne konulmuştu.

Mahkeme Demirtaş ve avukatlarının davayı  Anayasa Mahkemesi’ne götürme talebini karara bağlamak üzere duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.