Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_14sv696v5bnsq2m53alr4itbh2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Gözaltındaki 8 TTB Yöneticisi Serbest Bırakıldı – Okumagrubu
Okumagrubu

Gözaltındaki 8 TTB Yöneticisi Serbest Bırakıldı

0 31

Savaşa karşı yaptıkları açıklama nedeniyle gözaltında bulunan 8 TTB yöneticisi savcılığa sevk edildi. Savcılık ifadeleri sonrasında 8 TTB Merkez Konsey üyesi adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 8 hekimin adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

“Savaş bir halk sorunudur” açıklaması nedeniyle geçtiğimiz hafta evleri basılarak gözaltına alınan Tük Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ile TTB MK üyeleri hekimler Selma Güngör, Hande Arpat, Taner Gören, Funda Obuz, Yaşar Ulutaş, Bülent Nazım Yılmaz ve Sezai Berber, Ankara Adliyesi’ne getirildi.

KESK EŞ Başkanı Aysun Gezen ve KESK ile bağlı sendikaların yöneticileri, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, DİSK Başkanı Kani Beko, İHD Başkanı Öztürk Türkdoğan, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan’ın yanı sıra CHP ve HDP milletvekilleri hekimlere destek vermek için adliyedeydiler. Dört hekimde emniyette ifade vermeyi ve yöneltilen suçlamaları reddederek savcılıkta ifade vereceklerini belirttiler.

Savaş karşıtı açıklama nedeniyle hedef gösterilen ve ardından gözaltına alınan TTB üyeleri Prof. Dr. Raşit Tükel, Prof. Dr. Taner Gören, Prof. Dr. Funda Obuz, Dr. Hande Arpat, Dr. Selma Güngör, Dr. Sezai Berber, Dr. Yaşar Ulutaş, Dr. Bülent Nazım Yılmaz öğle saatlerinde getirildikleri Ankara Adliyesi’nde, ifadelerinin alınmasının ardından savcının “adli kontrol şartıyla serbest bırakılma” talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Mahkeme, TTB’lileri adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

‘BARIŞTAN YANA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ’

Serbest bırakılan TTB Başkanı Raşit Tükel, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, “Her koşulda, her açıklamada barıştan yana olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

TTB

Adliye çıkışında kısa bir konuşma yapan Raşit Tükel “Biz bu süreçte TTB’ye destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Biz hekimlik değerlerini savunuyoruz. Bunu her koşulda her ortamda savunuyoruz. Hekimlik değerleri yaşamdan yana, barış iklimini oluşturmaktan yana. Daha önce söylediğimizi yine söylüyoruz. Bundan sonra da söyleyeceğiz” dedi.

TTB BİNASINDA ÇİÇEKLERLE KARŞILANDILAR

 

Adliye çıkışında beraberinde aileleri, avukatları, milletvekilleri, sendika, meslek ve kitle örgütü temsilcileri hekimler ile TTB binasına gelen yöneticiler, çiçekler ve alkışlarla karşılandı. Grup daha sonra TTB Toplantı Salonu’nda biraraya geldi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, burada kısa bir konuşma yaptı. Gözaltı sürecinin TTB tarihinde hiç rastlanmayan bir durum olduğunu ancak hekimlik mesleğinin değerlerinin savunulmasının çok sık rastlanan bir durum olduğunu belirten Tükel, şöyle konuştu:

“Bu değerler sadece bizimle savunulmuş değerler değil. Nusret Fişekler, Erdal Atabekler, Füsun Sayekler bu değerleri savundu bugüne kadar. Şimdi bizler savunuyoruz. Bunlar koşula bağlı değerler değil, hekimlik değerleri, evrensel değerler. Yaşama, yaşatmaya ait olan değerler. Barışı, özgürlüğü savunan değerler. Biz bunu savunduk. Baskılar bunları savunmamızı engelleyemez. Şu noktada da engellemediğini söylemek istiyorum.

Türkiye’de barşı ortamının oluşması için, özgürlükler için, laik, demokratik bir ülkede yaşamak için gerekli mücadeleyi sağlık alanında, sağlıktan bakarak veriyoruz. Bu süreçte bize destek olan, bizi yalnız bırakmayan, gözaltı sürecinde bizi çok güçlü kılan bütün kişilere, kurumlara, sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bu mücedeleyi geçmişten geleceğe doğru sürdüreceğimize burada bir kez daha söz veriyoruz.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_14sv696v5bnsq2m53alr4itbh2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0