Okumagrubu

Türkiye sandık başında

0 20

Türkiye, cumhurbaşkanını ve 27. dönem parlamentosunu belirlemek üzere sandık başında. 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 08.00-17.00 saatleri arasında 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak. Seçimlere dair tüm gelişmeleri dakika dakika aktarıyoruz.

11:13 Adıyaman Kahta’da açık şekilde oy kullanan bir AKP seçmenine “tahrik edici bir şekilde oy kullanmak”tan tutanak tutuldu.

 

11.10 | Adana Havuzlubahçe İlkokulu’nda pusulaların arkasına vurulan YSK mühürlerinin AKP logosuna denk gelecek şekilde mühürlendiği bilgisi geldi

 

10.55 ADANA’DA BAZI OKULLARDA AKP SEÇİM OTOBÜSLERİ

16 Nisan referandumunda katılımın yüzde 86,14 olarak gerçekleştiği Adana’da sandığa ilgi yoğun oldu. Sabahın erken saatleri olmasına rağmen sandıklarda kuyruklar oluşmaya başladı.

Havuzlubahçe İlkokulu’nda pusulaların arkasına vurulan YSK mühürlerinin AKP logosuna denk gelecek şekilde mühürlendiği bilgisi geldi. Bazı okullarda AKP’ye ait giydirilmiş seçim otobüsleri görüldü. Bazı okullarda mühürleme işlemi bitmeden oy verme işlemi başlatıldı.

Adana Milletvekili Adayı Tülay Hatimoğulları oyunu Yüreğir Anadolu Ortaokulu’nda kulandı. Hatimoğulları, “OHAL koşullarında yönetenlere, zammı zulmü savaşları reva görenlerin iktidarına son verilecek. Türkiye’ye benbeyaz bir sayfa açıp üzerine barış, kardeşlik, adalet ve özgürlükleri yazacağız” dedi. (Adana/EVRENSEL)

10.54 MERAL AKŞENER OYUNU KULLANDI

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener oyunu, Beylerbeyi’ndeki Hacı Sabancı Anadolu Lisesinde kullandı. Akşener, “Bu seçimlerin hem hayırlı olmasını hem gerçekten seçmenin hür iradesini yansıtmasını diliyorum” dedi.

10.40 AHMET ŞIK: BUGÜN BU MAFYADAN KURTULACAĞIZ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul 2’nci bölge milletvekili adayı gazeteci Ahmet Şık oyunu kullandı. Fındıklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bulunan 1197 nolu sandıkta oyunu kullanan Şık’a eşi de eşlik etti.

Oyunu kullandıktan sonra kısa bir konuşma yapan Şık, “Gerçekten günümüzün aydın olacağı bir zaman başladı. Her şeyin iyi ve güzel olacağını düşünüyorum. Bugün bu mafyadan kurtulacağız. Fazla bir şey söylemeye gerek yok” diye konuştu.

10.35 MUHARREM İNCE OYUNU KULLANDI

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Yalova’da oyunu kullandı.

İnce, “Elimden tutup çekiyorsun ya” diyerek gazetecilerle şakalaştı. Kısa bir açıklama yapan İnce, “Hayırlı uğurlu olsun vatan için, millet için” dedi. Ankara’ya gideceğini belirten İnce, akşam YSK’nin önünde olacağını söyledi.

10.33: E-DEVLET’İN ‘YURT İÇİ SEÇMEN KAYDI SORGULAMA’ HİZMETİ KULLANILAMAZ DURUMDA

E-Devlet’te sunulan “Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı – Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama” hizmeti, yoğunluk nedeniyle kullanılamaz durumda. Oy kullanacağı sandığı doğrulamak için sisteme giriş yapan yurttaşlar, dakikalarca beklemelerine rağmen sonuç alamıyor.

10.31: ‘BABASININ YERİNE OY KULLANDI’

İstanbul Üsküdar Selami Ali Ortaokulunda bir kişinin babasının yerine oy kullandığı iddia edildi. Duruma itiraz eden bir vatandaş görevlilerle kısa süre tartıştı ve “Adamı neden gönderdiniz?” diye sordu. Kolluk kuvveti olmadığını ifade eden görevliler, konuyla ilgili tutanak tutulduğunu söyledi. (İstanbul/EVRNESEL)

10.22 SOYLU: SORUNSUZ BAŞLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye bugün demokrasi şenliği yaşıyor ve sabah itibariyle de oy kullanma işlemi tüm Türkiye’de sorunsuz şekilde başladı. 81 vilayetimizde; hem polis hem jandarma bölgemizde” dedi.

10.20 KULP’TA HDP’Lİ GÖREVLİLERE ENGEL

Diyarbakır’da Kulp’a bağlı Koçkar köyünün yolunu kapatan köy korucuları, HDP’li sandık görevlilerinin köye girmelerine engel oldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.