Okumagrubu

Sivas Katliamı Protesto Edildi

0 39

Sivas’ta biraraya gelen binlerce kişi, 33 kişinin yakılarak öldürüldüğü Madımak Oteli önüne yürüyerek adalet talebini yineledi.

2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 25. yıl dönümü dolayısıyla yapılan anmaya binlerce kişi katıldı. Türkiye’nin bir çok yerinden gelen vatandaşlar sabah saatlerinde Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfi önünde toplanarak saat 10.00’da yürüyüşe başladı. Katılımın yoğun olduğu anmada çok sayıda HDP ve CHP milletvekilleri de yer aldı. Pir Sultan Abdal Kültür ve Alevi Derneklerine bağlı bir çok şube ve köy dernekleri de pankartlarıyla yürüyüşe katıldı.

Madımak Oteli utanç müzesi oluncaya dek mücadelemiz sürecek”

Yürüyüş boyunca Madımak Otelin’de hayatını kaybedenlerin isimleri ve hayat hikayeleri okundu. “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar”; “Faşizme karşı omuz omuza”; “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca yol kenarlarına susayanlar için sular kondu.

Türkiye’de yaşanan tüm katliamlar kınanırken acıların ortak olduğu ve birlikte mücadele edilmesi gerektiği vurgusu yapıldı. Yürüyüşün önünde aileler kaybettiklerinin fotoğrafları ile alana kadar en önde yer aldı.

Alanda hayatını kaybeden insanların isimleri bir bir okunup semah dönüldü ve aileler Madımak Oteli’nin önüne karanfil bıraktı. Sonrasında ortak metni okuyan ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, “Madımak’ı yakanlar ne utandılar ne çekindiler. Dün Sivas’ta katliam yapanlar, Suruç’ta katliam yapanlarla aynı siyasi odaklardır. Toplumu korku ve sindirme sistemiyle yönetmek istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Güzelgül konuşmasında “Madımak Oteli utanç müzesi oluncaya dek mücadelemiz sürecek. Utanç müzesi yapılmadığı sürece biz yanmaya devam edeceğiz” dedi

25 yıldır Madımak’ın yarasının sarılmadığını söyleyen Güzelgül, katillerin avukatlığını yapanların bugün milletvekili ve bakan olduğunu belirtti. Bu düzenin böyle gitmeyeceğini söyleyen Güzelgül, “Zalime karşı ülkenin tüm demokrat güçleriyle zülfikar olmalıyız” dedi.

“25 yıldır aynı şeyleri söylüyoruz”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat ise devletin görevini yapmamasından kaynaklı 25 yıldır aynı şeyleri söylediklerini ifade etti:
“Aleviler katledilirken seyirci kalanlar müzenin yapılmasını engellemeye çalışıyor. Biz Paris’in ortasında tüm Alevi katliamlarını sembolize eden bir anıt yaptık ve bu devletleri bölmedi ” diye konuştu.

“Katillerin ismi müzede!”

PSDK Genel Başkanı Gani Kaplan ise Madımak Oteli’nin önünde “Buraya hiç kimse giremiyor. Yıllardır lokanta olarak kullanıldı. Sonra bilim kültür merkezi haline getirildi ancak içeride iki katilin de adı yazıyor. Bu yüzden kimse içeri girmiyor. Bu iki ismin kaldırılmasını devletten acil talep ediyoruz.Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan da eski Madımak Oteli’nin Alevi kurumlarına teslim edilmesini ve en kısa zamanda “Sivas Şehitleri Utanç Müzesi”ne dönüştürülmesini talep etti.” dedi.

Ağbaba, Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te çıkan olaylarda yaşamını yitirenler için İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binası önünde düzenlenen anma programında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, CHP milletvekilleri ile anma programına katıldıklarını söyledi.

madimak-katliami-nda-oldurulenler-sivas-ta-anildi-481857-1.

Sivas olaylarının 25. yılı olduğunu hatırlatan Ağbaba, “25 yıldan beri insan olan herkesin yüreği yanıyor. İnsan olan herkes bu acıyı yaşamaya çalışıyor.” diye konuştu.

Ağbaba, gerçek suçlular hesap vermediği sürece yüreklerde yanan ateşlerin sönmeyeceğini dile getirerek, “Bu olayın mağduru bütün insanlıktır, bütün Türkiye’dir. Bizler insan haklarına, barışa, demokrasiye inanan insanlar, bu acının unutulmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugün 2 Temmuz, yarın 5 Temmuz’da Başbağlar’da olacağız.” ifadelerini kullandı.

HDP Sözcüzü Bilgen: Türkiye’yi birlikte kurma sorumluluğu 33 canımıza karşı borcumuzdur

madimak-katliami-nda-oldurulenler-sivas-ta-anildi-481858-1.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ise ülkede bir daha böyle olayların yaşanmamasını dileyerek, “Kimsenin inancından dolayı ayrımcılığa uğramadığı bir ülke ve dünya için bir araya gelmek, özgür, eşit, demokratik yaşayacağımız bir Türkiye’yi birlikte kurma sorumluluğu 33 canımıza karşı borcumuzdur. Muhalefet dinamiklerinin bir araya gelmesi Madımak kurbanlarına karşı sorumluluktur.” dedi.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.