Okumagrubu

Ferhat Tunç’a Hapis Cezası

0 16

Çevre katliamlarına ve en son da  Dersim’deki orman yangınlarına karşı mücadelesiyle bilinen özgün müzik sanatçısı Ferhat Tunç’a hapis cezası verildi.

Tunç hakkında sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar gerekçe gösterilerek ‘terör örgütü propagandası’ iddiasıyla dava açılmıştı.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 4’üncü celseye tutuksuz yargılanan Ferhat Tunç, avukatı Ercan Kanar ile katıldı. Mahkeme Başkanı Hakan Özer, geçen celse verilen mütalaaya karşı Tunç’un savunmasını sordu.

Tunç savunmasında, “Ben sanatçıyım. Sanatçı toplumsal değerleri savunan bir aydındır. Sanatın ilkelerine sahip çıkıyorum. Sanatçı koşullara ve iktidara göre hareket etmez. Böyle yapması sanata ihanettir. Sanat ve sanatçılar bir ideolojiye sığdırılamaz. Dünya Özgür Müzik Formu’nun Türkiye elçisiyim. 2010 yılında Dünya Özgür Müzik Ödülü’ne layık görüldüm. İddianamede niyet okuması yapılmıştır. Kobani sürecini yakından takip eden bir sanatçıyım. Son albümüm Kobani ismini taşıyor” dedi.

‘PİŞMAN DEĞİLİM’

Suçlamaların önyargılı olduğunu ifade eden Tunç, “Ne yaptıysam sanatçı duyarlılığıma sığınarak yaptım. Pişman değilim” dedi. Ferhat Tunç son savunmasında da “Bir beraat kararı çıkarsa bu ifade özgürlüğü ve demokrasi açısından önem arz edecektir. Suç işlediğimi düşünmüyorum” diyerek beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti ise Tunç’u “Silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın ve onun uzantısı olan YPG ve YPJ’nin propagandasını yapmak” suçlamasıyla 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın farklı illerde ertelenen davalarına ilişkin bu kararın tebliğ edilmesine de hükmetti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.